Graikija: Civilizacijos lopšys ir Viduržemio perlas
Graikija – vieta, kur praeitis ir dabartis šoka sirtakį kartu, o kasdienybė kvepia jūros druska ir šviežiomis alyvuogėmis. Čia antikos stebuklai nenurungiami, bet ir neįpareigoja – jie tiesiog būna šalia, kaip seni draugai, kol tu mėgaujiesi ouzo prie tavernos staliuko. Nuo baltų kaip pienas Kikladų salų paplūdimių iki didingo Atėnų Akropolio, nuo močiutės keptų spanakopitų iki šiuolaikinio meno galerijų, kurios nustebintų net patį Platoną – Graikija kviečia ne tiesiog pamatyti, o pajusti. Istorija čia gyva, bet ji tavęs nebaudžia, jei labiau traukia saulė ir graikiškos salotos.
Pagrindinė informacija apie Graikiją
- Sostinė: Atėnai
- Plotas: 131,957 km²
- Gyventojai: ~10,7 milijono (2024 m.)
- Valiuta: Euras (EUR)
- Kalba: Graikų
- Laiko zona: Rytų Europos laikas (EET, GMT+2), vasarą – EEST (GMT+3)
Kelionių planavimas ir transportas
- Skridimai – pagrindiniai oro uostai yra Atėnuose, Salonikuose ir didžiosiose salose (Kreta, Rodas, Korfu). Vasaros sezonu veikia daug tiesioginių skrydžių iš Europos miestų į salas.
- Keltai – puikiai išvystyta keltų sistema jungia žemyninę Graikiją su salomis ir salas tarpusavyje. Populiariausios keltų kompanijos – Blue Star Ferries ir Hellenic Seaways.
- Viešasis transportas – tarp miestų kursuoja patogūs KTEL autobusai. Traukinių tinklas ribotas, bet patogus keliaujant tarp pagrindinių miestų.
- Automobilių nuoma – puikus būdas tyrinėti žemyninę Graikiją ir didesnes salas. Vairuoti galima su ES vairuotojo pažymėjimu.
Apgyvendinimas
- Viešbučiai – nuo prabangių kurortų iki jaukių butik viešbučių. Salose populiarūs tradiciniai balti nameliai su baseinu.
- Apartamentai – ekonomiška alternatyva, ypač šeimoms ir ilgesnėms viešnagėms. Dažnai siūlo virtuvės įrangą.
- Pensionai (Domatia) – šeimų valdomi svečių namai, siūlantys autentišką graikišką patirtį už prieinamą kainą.
- Kempingai – populiarūs pakrantėse ir salose, daugelis turi gerą infrastruktūrą ir patogius sanitarinius mazgus.
Naudingi žodžiai ir frazės
- Kalimera – labas rytas
- Kalispera – labas vakaras
- Efcharisto – ačiū
- Parakalo – prašau
- Pos ise – kaip sekasi?
- Ne/Ochi – taip/ne
- Yia mas – į sveikatą!
Saugumas ir sveikata
- Sveikatos draudimas – ES piliečiams galioja Europos sveikatos draudimo kortelė, bet rekomenduojama papildoma kelionių draudimas.
- Vaistinės – lengvai randamos miestuose, atpažįstamos pagal žalią kryžių. Dažnai dirba pamainomis.
- Apsauga nuo saulės – būtina naudoti stiprų kremą nuo saulės, kepurę ir akinius, ypač vasarą.
- Vanduo – daugumoje salų rekomenduojama gerti buteliuose pilstytą vandenį.
Paplūdimiai ir vandens pramogos
- Navagio (Zakinto sala) – vienas fotografuojamiausių paplūdimių pasaulyje su įstrigusiu laivu.
- Balos lagūna (Kreta) – sekli lagūna su krištolo skaidrumo vandeniu ir rožiniu smėliu.
- Myrtos (Kefalonia) – dramatiškas paplūdimys tarp kalnų su turkio spalvos vandeniu.
- Raudonasis paplūdimys (Santorini) – unikalus vulkaninis paplūdimys su raudonos spalvos uolomis.
Vandens sportas ir veiklos
- Nardymas – populiariausios vietos Kretoje, Mykonose, Santorini. Galima išvysti antikinių laivų liekanas.
- Buriavimas – Kikladų salos ir Jonijos jūra puikiai tinka jachtų nuomai ir buriavimo kursams.
- Banglentės – Paros sala garsėja kaip viena geriausių vietų banglentėms Viduržemio jūroje.
- Snorkelingas – skaidrus vanduo ir turtinga povandeninė gyvūnija daro Graikiją puikia vieta snorkelingui.
Patarimai fotografams
- Auksinė valanda – geriausi kadrai Santorinį gaunami saulėlydžio metu Oia miestelyje.
- Architektūra – anksti ryte mažiau turistų ir geriausia šviesa fotografuoti senamiesčius.
- Peizažai – Meteoros vienuolynai ypač įspūdingi fotografuoti saulėtekio ir saulėlydžio metu.
- Gatvės fotografija – tradiciniai turgūs ir senieji kvartalai puikiai tinka dokumentinei fotografijai.
Tradicijos ir papročiai
- Filoksenia – graikų svetingumas yra legendinis. Svečiai laikomi dievų siųstais ir priimami su ypatinga pagarba.
- Vardadieniai – švenčiami labiau nei gimtadieniai. Kiekviena diena skirta tam tikram šventajam.
- Vestuvės – tradicinėse vestuvėse būtinas „koufeta” – cukruoti migdolai, simbolizuojantys saldų gyvenimą.
- Velykos – svarbiausia religinė šventė Graikijoje, švenčiama su didžiulėmis procesijomis ir tradiciniais patiekalais.
Graikijos virtuvė pagal regionus
- Kreta – garsėja savo sveikatai palankiu maistu, ypač daržovėmis ir alyvuogių aliejumi. Populiarūs patiekalai: dakos, garides saganaki.
- Peloponesas – žinomas dėl savo avienos patiekalų ir vynuogių. Specialybė – kleftiko (lėtai kepta aviena).
- Epyras – garsus savo pieno produktais, ypač fetos sūriu ir jogurtais.
- Salonikai – žinomi dėl savo kepyklų ir desertų, ypač trigona panoramatos ir bougatsa.
Kada geriausia keliauti į Graikiją?
Pavasaris (kovas-gegužė)
Malonus oras (15-25°C), žydinčios gėlės ir mažiau turistų. Idealus metas kultūrinėms kelionėms ir žygiams.
Vasara (birželis-rugpjūtis)
Karščiausias ir populiariausias sezonas (28-35°C). Puikus metas salose, bet miestai gali būti per karšti. Didžiausios turistų minios.
Ruduo (rugsėjis-lapkritis)
Šiltas jūros vanduo (20-25°C), mažiau turistų ir malonesnis oras. Puikus metas kelionėms į salas ir miestus.
Žiema (gruodis-vasaris)
Švelni žiema (5-15°C), retas lietus. Geras metas kultūrinėms kelionėms ir slidinėjimui kalnuose.
Pagrindiniai miestai ir regionai
Atėnai
Antikinės civilizacijos ir modernaus metropolio derinys, UNESCO paveldo objektų ir šiuolaikinės kultūros centras.
Lankytinos vietos:
- Akropolis – senovės Graikijos architektūros šedevras ir miesto simbolis. Kompleksą sudaro Partenonas, Propilėjai, Nikės šventykla ir Erechtejonas. Partenonas buvo pastatytas V a. pr. Kr. ir skirtas deivei Atėnei. Erechtejonui būdingos kariatidės – moterų figūros, laikančios pastato stogą. Propilėjai buvo monumentalūs vartai į Akropolį, o Nikės šventykla skirta pergalės deivei. Geriausias laikas apsilankymui – anksti ryte arba prieš saulėlydį, kai mažiau turistų ir ne taip karšta. UNESCO pasaulio paveldo objektas.
- Akropolio muziejus – 2009 m. atidarytas modernaus dizaino muziejus, pristatantis daugiau nei 4000 antikos artefaktų. Stikliniuose grindimuose galima matyti archeologines iškasenas. Viršutiniame aukšte eksponuojamos Partenono frizo kopijos ir originalios detalės. Muziejaus restorane siūlomi tradiciniai graikų patiekalai su vaizdu į Akropolį. Organizuojamos edukacinės programos ir specialios ekskursijos vaikams.
- Plaka rajonas – seniausias Atėnų rajonas, išsaugojęs XIX a. architektūrą ir atmosferą. Garsėja siauromis gatvelėmis, tradicinėmis tavernomis ir suvenyrų parduotuvėmis. Čia galima rasti autentiškos graikų virtuvės, amatų dirbtuvių ir neoklasicistinių pastatų. Rajone yra kelios svarbios bažnyčios, įskaitant Kapnikarea (XI a.) ir Sv. Nikolajaus bažnyčias. Vakarais Plakoje vyksta tradiciniai muzikos pasirodymai tavernose.
- Sintagmos aikštė – modernių Atėnų širdis, kur stovi Parlamento rūmai ir vyksta garsiosios gvardijos (Evzones) pasikeitimo ceremonijos kas valandą. Rūmuose anksčiau buvo karaliaus rezidencija. Priešais parlamentą – Nežinomo kareivio kapas. Aikštę supa istoriniai viešbučiai, prabangios parduotuvės ir kavinės. Po aikšte – didžiausias Atėnų metro mazgas.
- Antikos agora – senovės Atėnų politinis ir komercinis centras, veikęs nuo VI a. pr. Kr. Išlikę Hefaisto šventyklos griuvėsiai – geriausiai išsilaikęs dorėnų stiliaus statinys Graikijoje. Stoa of Attalos muziejus – rekonstruotas antikinis prekybos pastatas, kuriame eksponuojami kasdienio gyvenimo artefaktai. Čia Sokratas diskutuodavo su mokiniais, o demokratija žengė pirmuosius žingsnius.
- Monastirakio rajonas – spalvingas turgaus rajonas, kur susipina graikų, romėnų, bizantijos ir osmanų kultūrų įtakos. Garsėja blizgančiu blusų turgumi, tradicinėmis parduotuvėmis ir gatvės maistu. Centrinė Monastirakio aikštė – populiari susitikimų vieta, apsuptą istorinių pastatų. Čia veikia seniausios Atėnų kebabinės ir tradiciniai graikų saldumynų kepėjai. Savaitgaliais vyksta antikvarinių daiktų turgus.
- Kalimarmaro stadionas – antikinis stadionas, atstatytas 1896 m. pirmosioms modernioms olimpinėms žaidynėms. Talpina 60,000 žiūrovų ir yra vienintelis pasaulyje, pagamintas iš balto marmuro. Po stadionu įrengtas olimpinis muziejus. Čia finišuoja Atėnų maratonas ir vyksta svarbūs koncertai. Lankytojai gali užbėgti ant podiumo ir pasijusti olimpiečiais.
- Nacionalinis archeologijos muziejus – didžiausias Graikijos muziejus, įkurtas 1829 m. Saugo vertingiausią senovės Graikijos meno kolekciją: Agamemnono aukso kaukę, Antikiteros mechanizmą (seniausią analoginį kompiuterį), Artemidės statulą, bronzinį Poseidono ir daugybę kitų šedevrų. Muziejuje veikia restauravimo laboratorijos ir mokslinių tyrimų centras.
- Likavito kalnas – aukščiausias Atėnų taškas (277 m), siūlantis 360° miesto panoramą. Į viršūnę veda vingiuotas takas per pušyną arba funikulierius. Viršuje – Šv. Jurgio koplyčia (XIX a.), amfiteatras po atviru dangumi ir restoranas. Naktį kalnas apšviestas ir tampa romantiška vieta. Ypač populiarus tarp fotografų ir jogos entuziastų.
- Anafiotika – mažas Kikladų stiliaus kvartalas Plakos šiaurėje, ant Akropolio šlaito. XIX a. jį pastatė Anafi salos statybininkai. Siauros gatvelės, balti namukai ir gėlių pilni kiemeliai primena Graikijos salas. Čia gyvena vos kelios dešimtys žmonių. Viena gražiausių Atėnų fotolokacijų.
- Psiri rajonas – menų ir naktinio gyvenimo centras. Dieną – amatininkų dirbtuvės ir vintažo parduotuvės, naktį – alternatyvios muzikos barai ir modernios tavernos. Rajone daug sieninės tapybos, mažų galerijų ir dizaino studijų. Populiarus tarp jaunimo ir kūrybinių profesijų atstovų.
- Bizantijos ir krikščionių muziejus – įsikūręs Villa Ilisia rūmuose, pristato Bizantijos imperijos ir vėlesnių krikščioniškų periodų meną. Eksponuojamos ikonos, rankraščiai, mozaikos, bažnytiniai rūbai ir liturginiai indai. Muziejaus sodai – ramybės oazė miesto centre.
Salonikai
Antrasis pagal dydį Graikijos miestas, garsėjantis Bizantijos laikų paminklais ir gyvybinga kultūros scena.
Lankytinos vietos:
- Baltasis bokštas – miesto simbolis ir buvęs Osmanų imperijos gynybinis įtvirtinimas, dabar – modernus muziejus su interaktyvia miesto istorijos ekspozicija. 34 metrų aukščio bokštas buvo pastatytas XV a. ir anksčiau vadintas „Kraujo bokštu” dėl čia vykdytų bausmių. Viršutinėje terasoje įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria vaizdas į Termajų įlanką ir miesto pakrantę. Vakarais bokštas specialiai apšviečiamas, o aplink jį – populiari pasivaikščiojimo zona.
- Rotonda – IV a. statinys, architektūros šedevras, atspindintis miesto istorijos vingius. Pastatas buvo imperatorių mauzoliejus, vėliau krikščionių bažnyčia, dar vėliau – mečetė. 24 metrų skersmens kupolas ir išlikę bizantiniai mozaikų fragmentai liudija apie ypatingą statinio reikšmę. UNESCO pasaulio paveldo objektas. Akustika yra tokia gera, kad čia dažnai vyksta klasikinės muzikos koncertai.
- Ano Poli – senasis miestas su išlikusiais bizantiniais gynybiniais mūrais, tradicinėmis macedoniečių namais ir siauromis akmenimis grįstomis gatvelėmis. Čia rasi:
- Septynių bokštų tvirtovę (Eptapirgio)
- Vlatadon vienuolyną su įspūdinga panorama
- Tradicines tavernas su autentiška Šiaurės Graikijos virtuve
- Osmanų laikų hamamus ir fontanus
- Bizantines bažnyčias su freskomis
- Archeologijos muziejus – vienas svarbiausių Graikijos muziejų, turintis unikalią antikos kolekciją. Ypač vertingi eksponatai:
- Derveni papyrusas – seniausias Europoje išlikęs rankraštis
- Sindos aukso lobiai
- Makedonijos karalių kapų radiniai
- Archajinio ir klasikinio periodo skulptūros
- Romėnų periodo mozaikos
- Šv. Dimitrijaus bazilika – V a. statyta bazilika, skirta miesto globėjui. Po žemės drebėjimo ir gaisro atstatyta išsaugant originalias mozaikas ir freskas. Požeminėje kriptoje – romėnų pirčių liekanos ir šventojo relikvijos. UNESCO pasaulio paveldo objektas.
- Modiano turgus – istorinis dengtas turgus, veikiantis nuo 1922 m. Čia galima rasti:
- Šviežią žuvį ir jūros gėrybes
- Vietinius sūrius ir alyvuogių aliejų
- Prieskonius ir tradicines saldumynų krautuvėles
- Kavines, siūlančias tradicinę graikišką kavą
- Aristottelio aikštė – pagrindinė miesto aikštė su fontanais ir neoklasicistiniais pastatais. Jungia senamiesčio ir moderniąją miesto dalis. Populiari susitikimų vieta, apsupa:
- Istoriniai viešbučiai
- Kavinės su terasomis
- Kino teatrai
- Knygynai
- Galerijos ir muziejų lankas – modernaus meno erdvės:
- Valstybinis šiuolaikinio meno muziejus
- Makedonijos muziejus
- Fotografijos muziejus
- Bizantijos kultūros muziejus
- Žydų muziejus, primenantis apie kadaise gausią žydų bendruomenę
- Ladadika – istorinis uosto rajonas, išsaugojęs XIX a. sandėlių architektūrą. Dabar tai:
- Restoranų ir barų kvartalas
- Naktinio gyvenimo centras
- Tradicinės muzikos (rembetika) vieta
- Gourmet maisto parduotuvės
- Nabrežnaja – 5 km ilgio pakrantės promenada, populiari tarp:
- Dviratininkų ir riedutininkų
- Bėgikų ir pėsčiųjų
- Žvejų mėgėjų
- Kavinių lankytojų
Graikijos salos
Kikladų salos
- Santorini – vulkaninė sala su dramatiškais skardžiais ir tradicine Kikladų architektūra:
- Oia miestelis: Čia kiekvienas namas – atvirukas. Baltos sienos, mėlyni kupolai ir meno galerijos, o vakarais – saulėlydžio šou, pritraukiantis viso pasaulio romantikus. Užsisakyk staliuką su vaizdu, bet nepamiršk – geriausias fonas tavo nuotraukoms vis tiek bus pats miestelis!
- Fira: Salos sostinė, kur galima tiek vakarieniauti su vaizdu į vulkaninę kalderą, tiek šokti iki paryčių. Jei nori pajusti adrenalino dozę, leiskis į uostą keltuvu arba įveik 588 laiptelius – kelio žemyn tikrai nepamirši.
- Akrotiri: Tai lyg Egėjo Pompėja – priešistorinis miestas, kur freskos ir išsaugoti pastatai leidžia pažvelgti į kasdienybę prieš tūkstančius metų.
- Vulkaniniai paplūdimiai: Raudonasis ir Juodasis paplūdimiai yra unikalūs, tarsi kitame pasaulyje. Maudynės ir nuotraukos čia – būtinas dalykas.
- Vynuogynai: Assyrtiko vynuogės daro stebuklus. Vyno degustacija su vulkaninių uolienų peizažu – patirtis, kurią norėsi kartoti.
- Mykonos – prabanga ir beprotiškas linksmybių ritmas.
- Mykonos miestas (Chora): Pasiklysti baltų gatvelių labirinte – beveik privaloma. Jei rasi spalvingas duris ar balkoną, sustok, įkvėpk ir leisk šiai vietai užburti.
- Little Venice: Namai virš vandens ir tobulas saulėlydžio fonas. Pasiruošk – čia vakarienės kainos atitinka vaizdo grožį, bet verta!
- Vėjo malūnai: Kato Mili malūnai – salos žvaigždės, o jų fotografijos – tikra Instagram klasika.
- Paradise ir Super Paradise paplūdimiai: Tai ne tik smėlis ir jūra – tai pasaulinio lygio vakarėlių epicentras. Jei DJ setai tavo stichija, čia pataikei.
- Delos sala: Tik 30 minučių laivu ir tu jau UNESCO paveldo objekte, kur mitai ir istorija susijungia.
- Paros – marmuro sala su autentiškais kaimeliais ir puikiais paplūdimiais.
- Naoussa: Vaizdingas žvejų uostas su venecijietiška pilimi ir jaukiomis tavernomis. Tiesiog sunku nepraleisti vakaro čia.
- Parikia: Salos širdis su įspūdinga Panagia Ekatontapiliani – bažnyčia, kurios istorija siekia IV amžių.
- Marmuro karjerai: Nori pamatyti, iš kur atkeliavo marmuras Partenonui? Štai tavo proga.
- Golden Beach: Bangos, vėjas ir banglentės – tai šio paplūdimio veidas. Jei dar nesurizei, tai tinkama vieta pradėti.
- Lefkes: Autentiškas kalnų kaimelis su neįtikėtinais vaizdais ir tyla, kurią pertraukia tik vietiniai šauksmai – kviečia į taverną.
Jonijos salos
- Korfu – žalia sala su Venecijos įtakos architektūra ir paplūdimiais.
- Korfu senamiestis – UNESCO paveldo objektas su venecijietiška ir prancūziška architektūra:
- Liston arkada – elegantiškas promenadas su kavinėmis
- Šv. Spiridono bažnyčia – salos globėjo šventovė
- Senoji ir Naujoji tvirtovė – įspūdingi gynybiniai statiniai
- Achilleion rūmai – Austrijos imperatorės Sisi vasaros rezidencija su įspūdingais sodais
- Paleokastritsa – žymus kurortas su šešiais įlankos paplūdimiais ir bizantiniu vienuolynu
- Sidari – garsus Meilės kanalu ir smėlio paplūdimiais
- Mon Repos vila – princas Filipas (Edinburgo hercogas) gimė šiuose rūmuose
- Kassiopi – tradicinis žvejų kaimelis su bizantiniu fortu
- Korfu senamiestis – UNESCO paveldo objektas su venecijietiška ir prancūziška architektūra:
- Zakintos – garsi Navagio paplūdimiu ir mėlynosiomis grotomis.
- Navagio (Laivų nuolaužų) paplūdimys – ikoninė Graikijos vieta:
- Balto smėlio paplūdimys su laivo nuolaužomis
- Apsuptas aukštų kalkakmenio uolų
- Pasiekiamas tik laivu
- Mėlynosios grotos – natūralūs jūros urvai:
- Vandens spalva keičiasi priklausomai nuo šviesos
- Galima plaukioti mažais laiveliais
- Populiari nardymo vieta
- Laganas įlanka – Caretta caretta vėžlių perėjimo vieta:
- Saugoma nacionalinio jūrų parko
- Organizuojamos vėžlių stebėjimo ekskursijos
- Ilgi smėlio paplūdimiai
- Bohali – panoraminė vieta su venecijietiška pilimi
- Kryonerida – natūralus „vandens parkas” su šaltiniais
- Navagio (Laivų nuolaužų) paplūdimys – ikoninė Graikijos vieta:
Dodekaneso salos
- Rodas – istorinis viduramžių miestas ir Rodo koloso vieta.
- Rodo senamiestis – UNESCO paveldo objektas:
- Didžiųjų magistrų rūmai – įspūdingas gotikinis pastatas
- Riterių gatvė – geriausiai išlikusi viduramžių gatvė Europoje
- Hospitaljerų ordino tvirtovė su gynybinėmis sienomis
- Sokrato aikštė – gyvas senamiesčio centras
- Suleimano mečetė – osmanų architektūros pavyzdys
- Lindos – antikinis miestelis:
- Akropolis su Atėnės šventykla
- Bizantinė bažnyčia su freskomis
- Kapitonų namai su tradicine architektūra
- Rodo koloso vieta – vienas iš septynių pasaulio stebuklų:
- Mandraki uostas, kur stovėjo statula
- Šv. Nikolajaus tvirtovė ir elnių statulos
- Kalithea – art deco stiliaus terminai
- Petaloudes („Drugelių”) slėnis
- Tsambika paplūdimys – vienas gražiausių saloje
- Kamiros – „Rodo Pompėja”, antikinis miestas
- Rodo senamiestis – UNESCO paveldo objektas:
- Kos – Hipokrato gimtinė su antikos paminklais ir paplūdimiais.
- Kos miestas:
- Hipokrato platanas – legendinė vieta, kur mokė Hipokratas
- Antikos agora – didžiausia Graikijoje po Delfų
- Neratzia pilis – Hospitaljerų ordino tvirtovė
- Romėnų forumas su mozaikomis
- Asklepiejonas:
- Senovės medicinos centras ir Hipokrato mokykla
- Terasinė šventykla su gydymo patalpomis
- Archeologinis parkas su įspūdinga panorama
- Kardamena – populiarus kurortas:
- Ilgi smėlio paplūdimiai
- Vandens sporto centrai
- Naktinis gyvenimas
- Kefalos:
- Tradicinis kaimelis ant kalvos
- Antikinis teatras
- Paradise Beach paplūdimys
- Termalinia – karštos versmės:
- Vulkaniniai šaltiniai
- Gydomojo purvo vonios
- SPA centrai
- Kos miestas:
Ką Graikija siūlo gurmanams?
Populiariausi patiekalai:
- Musaka – sluoksniuotas patiekalas iš baklažanų, maltos mėsos ir bešamelio padažo. Tradiciškai gaminamas su aviena arba jautiena, prieskoniais ir viršuje užpilamas tirštu bešamelio padažu.
- Souvlaki – marinuotos mėsos (dažniausiai kiaulienos) iešmeliai, patiekiami su pita duona, tzatziki padažu ir daržovėmis.
- Dolmades – vynuogių lapuose įvynioti ryžiai su prieskoniais ir kartais mėsa.
- Gyros – sukama kepta mėsa, patiekiama pitos duonoje su daržovėmis ir tzatziki.
- Choriatiki – tradicinės graikiškos salotos su pomidorais, agurkais, alyvuogėmis ir fetos sūriu.
- Spanakopita – špinatų ir fetos sūrio pyragas filo tešloje.
- Baklava – sluoksniuotos tešlos desertas su riešutais ir medumi.
Praktiniai patarimai keliautojams
- Vasarą būtina apsauga nuo saulės ir daug vandens
- Pagrindinėse turistinėse vietose kalbama angliškai
- Viešasis transportas patogus miestuose ir tarp jų
- Tarp salų patogiausia keliauti keltais arba lėktuvais
- Siesta tradicija – daugelis parduotuvių užsidaro popiet
- Kortelės priimamos plačiai, bet mažose vietose pravartu turėti grynųjų
- Geriamasis vanduo iš čiaupo saugus didžiuosiuose miestuose, bet salose rekomenduojama pirkti buteliuose
Renginiai ir festivaliai
- Apokries (Karnavalas) – švenčiamas prieš gavėnią, ypač iškilmingai Patros mieste. Šis festivalis apima maskaradų paradus, tradicinę muziką, šokius ir specialius karnavalo patiekalus. Festivalio kulminacija – didysis paradas su spalvingais kostiumais ir alegoriniais vežimais.
- Graikijos nepriklausomybės diena (kovo 25 d.) – paraduose ir renginiuose švenčiama nepriklausomybė nuo Osmanų imperijos. Šią dieną vyksta kariniai paradai, tradiciniai šokiai ir koncertai. Tradiciškai šeimos valgo bakaliaros su skordalia (česnakų padažu).
- Atėnų epidauros festivalis (birželis-rugsėjis) – senovės teatruose vyksta klasikinės dramos ir muzikos pasirodymai. Tai vienas seniausių ir prestižiškiausių Europos menų festivalių, kurio programoje – antikinio teatro pastatymai, šiuolaikiniai spektakliai ir koncertai istorinėse vietose.
- Panigiri – tradicinės vasaros šventės kaimuose ir salose su muzika, šokiais ir maistu. Kiekviena sala ir regionas turi savo unikalias Panigiri tradicijas, susijusias su vietos šventaisiais ir derliaus švente.
Graikijos gamta
- Meteoros vienuolynai – ant įspūdingų uolų pastatyti vienuolynai Tesalijoje. Šie UNESCO pasaulio paveldo objektai ne tik stebina savo architektūra, bet ir siūlo kvapą gniaužiančius vaizdus į aplinkinį kraštovaizdį.
- Olimpo kalnas – aukščiausias Graikijos kalnas (2,917 m), mitologijoje – dievų buveinė. Nacionalinis parkas siūlo įvairaus sudėtingumo maršrutus, tinkančius tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems žygeiviams.
- Samarijos tarpeklis (Kreta) – vienas ilgiausių Europos tarpeklių, populiarus tarp žygeivių. 16 kilometrų ilgio maršrutas veda per įspūdingą kraštovaizdį ir baigiasi Libijos jūros pakrantėje.
- Prespos ežerai – nacionalinis parkas su retomis paukščių rūšimis. Šiaurinėje Graikijoje esantys ežerai yra svarbi ekosistema ir puiki vieta gamtos stebėjimui.
- Voidomatis upė – krištolo skaidrumo upė Epyro regione, garsėjanti savo turkio spalvos vandeniu ir įspūdingais kalnų peizažais. Tai viena švariausių Europoje upių, populiari tarp raftingo mėgėjų.
- Milos salos uolos – vulkaninės kilmės sala su unikaliais baltais uolų dariniais ir spalvingomis pakrantėmis. Garsiausias objektas – Sarakiniko paplūdimys, primenantis Mėnulio paviršių.
- Melisani ežeras (Kefalonia) – požeminis ežeras įspūdingoje oloje, kurio vanduo keičia spalvas priklausomai nuo saulės šviesos. Lankytojams siūlomos valtių ekskursijos po krištolinį vandenį.
- Vlychada urvai (Diros) – viena didžiausių požeminių ežerų sistemų Europoje, kur lankytojai gali plaukti valtimis tarp įspūdingų stalaktitų ir stalagmitų.
Maršrutų idėjos po Graikija
Savaitgalio kelionė:
- 1 diena: Atėnų Akropolis ir senamiestis
- 2 diena: Souniono kyšulys ir Poseidono šventykla
Savaitės kelionė:
- 1-2 dienos: Atėnai
- 3-4 dienos: Santorini
- 5-6 dienos: Mykonos
- 7 diena: Delfai
Dviejų savaičių kelionė:
- 1-3 dienos: Atėnai ir apylinkės
- 4-6 dienos: Peloponeso pusiasalis
- 7-9 dienos: Kreta
- 10-12 dienos: Santorini
- 13-14 dienos: Rodo sala
Graikija – ne tik senovės civilizacijos lopšys, bet ir modernus, pulsuojačią energiją turintis kraštas, kuris sugeba visus priglausti kaip savus. Čia kiekvienas atras, kas širdžiai miela: jei esi istorijos fanatikas, šventyklos ir archeologinės vietovės tave perkelia tūkstančius metų atgal. Jei labiau traukia tingus gyvenimo būdas – paplūdimiai laukia su minkštu smėliu ir šilta jūra. Gurmanams Graikija yra rojus – nuo šviežių jūros gėrybių iki sultingų souvlakių. O adrenalino mėgėjams? Kalnų takai ir uolėtos pakrantės siūlo nuotykių.
Svetingumas čia ne šiaip mandagumas – graikai savo meile gyvenimui užkrečia kiekvieną, todėl kelionė į Graikiją tampa daugiau nei atostogos.