Gruzija: kalnų, vyno ir svetingumo šalis
Gruzija – tai šalis, kur Kaukazo kalnai romantiškai šnabžda Juodajai jūrai, o senovės tradicijos susikabinusios rankomis žingsniuoja šalia modernaus gyvenimo ritmo. Čia tostai – ne šiaip žodžiai, o tikros poetų varžytuvės, vynas liejasi dar nuo laikų, kai dinozaurai turbūt ieškojo užkandžių, o svetingumas – ne šiaip mandagumas, o visas gyvenimo menas. Jei galvoji, kad vieną dieną suvalgysi visus chačiapurius ar apžiūrėsi visas bažnyčias – svajok toliau, nes kiekvienas regionas čia turi savo skonių paslaptis ir istorijų lobynus.
Šiek tiek faktų apie Gruzija
- Sostinė: Tbilisis (didžiausias miestas ir kultūros centras)
- Plotas: 69,700 km²
- Gyventojų skaičius: Maždaug 3.7 milijonai (2024 m.)
- Valiuta: Gruzijos laris (GEL)
- Kalba: Gruzinų (unikalus alfabetas su 33 raidėmis)
Kada verta krautis lagaminus ir keliauti į Gruziją?
Pavasaris (kovas-gegužė)
Tbilisyje žydi vyšnios, oras švelnus ir draugiškas – +15-25°C. Toks klimatas tiesiog kviečia į žygius po kalnus arba lėtą pasivaikščiojimą senamiesčio gatvelėmis. Turistų dar beveik nėra, todėl gali jaustis lyg atradęs paslėptą perlą. O kainos? Žemesnės nei vasarą, tad tiek kišenė džiaugiasi, tiek skrandis, nes chačiapurių užteks dar ir lauktuvių.
Vasara (birželis-rugpjūtis)
Miestuose temperatūra kyla iki +35°C, tad Tbilisyje tikrai pasijusi kaip keptuvėje. Bet užtenka sprukti į kalnus, kur maloniai gaivina +20-25°C, ir gyvenimas vėl gražus. Vyno regionai tuo metu žaliuoja taip, kad net akys dainuoja, o kalnų kurortai vilioja nuotykiais. Be to, vasara čia – festivalių ir renginių sezonas, todėl nuobodžiauti tikrai neteks. Chačiapuriai, vynas, kalnai ir šokiai iki ryto.
Ruduo (rugsėjis-lapkritis)
Ruduo Gruzijoje – tikras vynuogių rojus! Kachetijoje šurmuliuoja derliaus metas, o kiekvienas kampelis kvepia šviežiai spaustu vynu. Oras tiesiog tobulas – +15-25°C, o aplink plyti spalvoti kalnai, lyg kokia gyva atvirutė. Turistų mažiau, todėl gali ramiai mėgautis ir gamta, ir vietinių svetingumu. Beje, jei pasiseks, gal net būsi pakviestas į tradicinį derliaus šventimą – tai tikrai nepamirštama patirtis.
Žiema (gruodis-vasaris)
Žiema Gruzijoje – tikra dovana slidinėjimo fanams! Gudauris ir Bakurianis kviečia mėgautis sniego trasomis, o kalnai spindi balta prabanga. Tuo tarpu Tbilisyje žiema švelni, su +5-10°C, tad, jei nesinori šalčio iki kaulų smegenų, galima ramiai tyrinėti miestą. Taip pat čia puiki proga išbandyti karštą khinkali ar taurę vyno po dienos kalnuose – toks derinys tikrai sušildo geriau nei bet koks radiatorius. Slidės, sniegas, o paskui – chačiapurių vakarėlis? Skamba kaip tobula žiema!
Gruzijos miestai ir lankytinos vietos
Tbilisis
- Senamiestis – UNESCO saugomas istorinis rajonas su siauromis gatvelėmis, VI-VII a. Sioni katedra, seniausia Anchiskhati bazilika, unikaliu Gabriadze lėlių teatru bei bohemiška Šardeni gatve, kur mediniai balkonai puošia tradicinius „Karachog” stiliaus namus, o geriausias laikas tyrinėti anksti ryte arba saulėlydžio metu, kai turistų mažiau.
- Narikala – UNESCO saugomas istorinis rajonas su siauromis gatvelėmis, VI-VII a. Sioni katedra, seniausia Anchiskhati bazilika, unikaliu Gabriadze lėlių teatru bei bohemiška Šardeni gatve, kur mediniai balkonai puošia tradicinius „Karachog” stiliaus namus, o geriausias laikas tyrinėti anksti ryte arba saulėlydžio metu, kai turistų mažiau.
- Abanotubani – legendinis pirčių kvartalas, kur V a. karalius Vachtangas Gorgasali atrado karštas versmės ir įkūrė miestą, garsėjantis penkiomis veikiančiomis sieros pirtimis, įspūdinga persų stiliaus Orbeliani pirtimi bei tradicinėmis „kisa” ir „sabun-masa” procedūromis, kurioms rekomenduojama rezervuotis iš anksto.
- Samefo Teatro aikštė – XIX a. kultūrinis centras su 1851 m. statytu Zacharia Paliašvili operos ir baleto teatru, Rustaveli nacionaliniu teatru, legendine „Lagidze Waters” kavinė bei neobarokiniais pastatais, kur vasaros vakarais vyksta „Tbilisi Open Air” festivalio koncertai po atviru dangumi.
- Rustaveli prospektas – 3.5Cminda Sameba katedra – įspūdinga Švenčiausiosios Trejybės katedra, pastatyta 1995-2004 m., yra didžiausia religinė šventykla Kaukaze ir trečia pagal dydį stačiatikių katedra pasaulyje, iškilusi ant Elia kalno su auksiniu kupolu matoma iš bet kurios miesto vietos, viduje puošta freskomis ir ikonomis, o komplekse veikia vienuolynas, seminarija ir rezidencija patriarchui. km ilgio pagrindinė miesto arterija, pavadinta XII a. poeto garbei, kurioje įsikūręs Gruzijos nacionalinis muziejus, istorinis parlamento pastatas, sovietinio modernizmo Rustaveli metro stotis, kultūrinė kavinė „Prospero’s Books” bei Laisvės aikštė su Šv. Jurgio kolona, ypač įspūdinga vakarais, kai pastatai apšviesti.
- Cminda Sameba katedra – įspūdinga Švenčiausiosios Trejybės katedra, pastatyta 1995-2004 m., yra didžiausia religinė šventykla Kaukaze ir trečia pagal dydį stačiatikių katedra pasaulyje, iškilusi ant Elia kalno su auksiniu kupolu matoma iš bet kurios miesto vietos, viduje puošta freskomis ir ikonomis, o komplekse veikia vienuolynas, seminarija ir rezidencija patriarchui.
- Mtatsminda parkas – istorinis pramogų parkas įsikūręs ant Šventojo kalno (727 m aukštyje), pasiekiamas funikulieriumi nuo 1905 m., siūlantis daugiau nei 20 atrakcionų, ratus apžvalgai, karuselę, amerikietiškus kalnelius, restoranų kompleksą su tradicine gruziniška virtuve bei įspūdingą panoraminį vaizdą į visą Tbilisį ir Kaukazo kalnus.
- Etnografijos muziejus po atviru dangumi – didžiulis 52 hektarų muziejus Kūros upės slėnyje, kuriame eksponuojama daugiau nei 70 autentiškų tradicinių namų ir statinių iš visų Gruzijos regionų, demonstruojami amatai, vyksta folkloro pasirodymai, tradicinių patiekalų gamybos pamokos ir vyno degustacijos, veikia tradicinė gruziniška duonkepė.
- Frydo Kahlo kavinė-muziejus – unikali erdvė, jungianti modernią gruzinišką virtuvę su meno galerija, įsikūrusi istoriniame name su autentiškais freskų fragmentais, siūlanti fuziją tarp tradicinių gruziniškų patiekalų ir šiuolaikinės kulinarijos, įdomus interjeras su Fryda Kahlo įkvėpta menine instaliacija ir reguliariai keičiamomis parodomis.
- „Fabrika” – buvusi siuvimo fabriką transformuota į šiuolaikinį multifunkcinį kultūros centrą su hoteliu, darbo erdvėmis, galerijomis, dizaino parduotuvėmis, restoranais ir barais, tapusi kūrybinės bendruomenės centru, kur nuolat vyksta koncertai, parodos, kino peržiūros ir kiti kultūriniai renginiai.
- Dezerter bazaras – didžiausias ir seniausias turgus Tbilisyje, veikiantis nuo XIX a., kur galima rasti viską nuo šviežių vaisių, daržovių, prieskonių, tradicinių sūrių, churchelos (tradicinis saldumynas), čiurčchelos iki naminio vyno, čačos (vynuogių degtinė) ir rankų darbo suvenyrų, garsėjantis autentiška atmosfera ir vietinių prekeivių spalvingumu.
- Funikiulierius į Mtatsminda kalną – istorinis funikulierius, atidarytas 1905 m., vienas seniausių pasaulyje, kelionė trunka apie 10 minučių, pakeliui yra tarpinė Panteon stotelė, kur įsikūrusios žymių gruzinų rašytojų ir visuomenės veikėjų kapavietės, o viršutinėje stotyje – panoraminis restoranas su klasikine gruziniška virtuve.
- Tbilisio jūra – 1953 m. sukurtas dirbtinis vandens telkinys (8.2 km²), tapęs populiaria poilsio vieta su paplūdimiais, vandens sporto centrais, jachtų klubu ir restoranais pakrantėje, čia galima plaukioti valtimis, užsiimti vandenlenčių sportu ar tiesiog mėgautis saule bei ramybe toliau nuo miesto šurmulio.
- Gruzijos nacionalinė galerija – įsikūrusi istoriniame Rustaveli prospekte, saugo didžiausią gruzinų dailės kolekciją nuo viduramžių iki šiuolaikinio meno, ypač garsėja Niko Pirosmani darbų kolekcija, reguliariai rengia tarptautines parodas, turi edukacinį centrą ir modernią restauravimo laboratoriją.
- Vino požemiai – istoriniai XVII-XIX a. vyno rūsiai po senuoju miestu, kur tradiciškai vynas buvo laikomas kvevri (molinėse amforose), dabar pritaikyti ekskursijoms ir degustacijoms, siūlo pažintį su 8000 metų gruziniško vyno gamybos tradicija, UNESCO nematerialaus paveldo objektu, galima paragauti unikalių vietinių vynų rūšių ir išmokti tradicinio vyno gamybos būdo.
Batumis
- Batumio bulvaras – 7 km ilgio pasivaikščiojimo zona palei Juodąją jūrą su dviračių takais, šokančiais fontanais, alfabeto bokštu, ikonine „Ali ir Nino” skulptūra, moderniomis meno instaliacijomis, žaliaisiais parkais, vaikų žaidimų aikštelėmis, paplūdimiais, istoriniais pastatais, jaukiomis kavinėmis bei restoranais, o vakarais čia vyksta gatvės muzikantų pasirodymai ir tradiciniai gruziniški šokiai.
- Botanikos sodas – 1912 m. įkurtas 111 hektarų plotą užimantis sodas su 9 skirtingomis floristinėmis zonomis, kur auga daugiau nei 5000 rūšių augalų, įskaitant retas bambukų plantacijas, Japonišką sodą, rododendrų alėją, magnolijų kolekciją, Naujosios Zelandijos augalų sekciją ir Meksikos zoną su kaktusais, siūlantis kvapą gniaužiančius vaizdus į Juodąją jūrą nuo Mtirala kalno šlaitų.
- Piazza Square – įspūdinga itališko stiliaus aikštė miesto širdyje, išpuošta mozaikomis, vitražais ir freskomis, apsupta neoklasicistinės architektūros pastatų, kuriuose įsikūrę prabangūs viešbučiai, restoranai su tradicine gruziniška virtuve, vyninės bei kavinės, o vasaros vakarais čia vyksta klasikinės muzikos koncertai, džiazo festivaliai ir kultūriniai renginiai po atviru dangumi.
- Gondola kelias – 2,6 km ilgio lynų kelias, jungiantis Batumio centrą su Anūrios kalnu (250 m virš jūros lygio), siūlantis kvapą gniaužiančius vaizdus į miestą, Juodąją jūrą ir Adžarijos kalnus, viršuje įrengta apžvalgos aikštelė su restoranu, o saulėlydžio metu atsiveria nepakartojama panorama su auksu nusidažiusiu miestu ir jūra.
- Gonio tvirtovė – įspūdinga Romos imperijos laikų (II-III a.) tvirtovė 15 km nuo Batumio, užimanti 4,5 hektaro plotą su 18 bokštų ir romėniškomis pirtimis, archeologiniais radiniais, mozaikomis bei freskomis, legenda sako, kad čia palaidotas apaštalas Motiejus, o tvirtovė buvo svarbus Romos, Bizantijos ir Osmanų imperijų gynybinis punktas, dabar veikia muziejus su gido paslaugomis ir istorinėmis rekonstrukcijomis.
- Ardagani ežeras – modernus miesto simbolis su įspūdingu 41 m šokančiu muzikiniu fontanu, kuris vakarais demonstruoja šviesos, muzikos ir vandens šou, aplink ežerą įrengtas 2 km pasivaikščiojimo takas, amfiteatras po atviru dangumi, dviračių takai, kavinės bei restoranai, o savaitgaliais vyksta koncertai ir kultūriniai renginiai.
- Čača bokštas – unikalus 25 m aukščio technologinis bokštas-fontanas, suprojektuotas kaip milžiniškas chronometras, kelis kartus per metus per specialius renginius iš jo teka tradicinis gruziniškas brendis (čača), bokšto fasadas padengtas stiklu ir naktį specialiai apšviestas, viduje įrengta informacinė ekspozicija apie čačos gamybos istoriją.
- Neptūno statula – 1925 m. pastatytas istorinis miesto simbolis jūros pakrantėje, atkuriantis klasikinę Neptūno su trišakiu kompoziciją, aplink įrengtas fontanas ir poilsio zona, populiari vieta fotografuotis ir susitikimams, ypač graži saulėlydžio metu, kai fontanas specialiai apšviestas.
- Technologijų muziejus – modernus interaktyvus muziejus, siūlantis daugiau nei 100 mokslinių eksponatų ir eksperimentų fizikos, chemijos, biologijos srityse, turi 3D kino teatrą, planetariumą, Tesla šou, robotikos laboratoriją ir edukacinį centrą vaikams, reguliariai rengia mokslo festivalius ir dirbtuves.
- Batumio akvariumas – vienas didžiausių akvariumų regione, pristatantis Juodosios jūros ir pasaulio vandenynų gyvūniją, turi 12 teminių zonų su daugiau nei 100 rūšių žuvų ir jūros gyvūnų, siūlo interaktyvias edukacines programas, povandeninius tunelius ir galimybę paliesti kai kuriuos jūros gyvūnus specialiame baseine.
- Europos aikštė – istorinė miesto aikštė su įspūdinga astronomine skulptūra, rodančia skirtingų pasaulio miestų laiko juostas, apsupta XIX a. architektūros pastatų, čia įsikūręs astronomijos muziejus, tradicinės kavinės ir vyninės, reguliariai vyksta miesto šventės ir festivaliai.
- Orta Jame mečetė – XIX a. osmanų architektūros paminklas, išsiskiriantis mėlynu kupolu ir dviem minaretais, puoštas tradicinėmis arabiškomis kaligrafijos detalėmis ir geometriniais raštais, viduje išlikę originalūs medžio drožiniai ir vitražai, veikia kaip aktyvios musulmonų bendruomenės maldos namai.
- Chacha turgus – spalvingas tradicinis turgus miesto centre, kur galima rasti šviežių vietinių produktų, prieskonių, tradicinių gruziniškų saldumynų, naminio vyno, čačos, suvenyrų ir rankdarbių, garsėja autentiška atmosfera ir galimybe paragauti tradicinių adžarų patiekalų bei nusiderėti dėl kainos.
- Delfinariumas – modernus kompleksas su 975 vietų amfiteatru, kur vyksta kasdieniai delfinų pasirodymai, siūlomos delfinų terapijos programos, galimybė plaukioti su delfinais, edukacinis centras apie jūros gyvūnus ir aplinkosaugą, bei specialūs vakaro pasirodymai su šviesos efektais vasaros sezonu.
Kutaisis
- Bagrati katedra – XI a. statytas UNESCO pasaulio paveldo objektas, iškilęs ant Ukimerioni kalvos, garsėjantis įspūdinga gruzinų architektūra su kryžiaus formos planu ir 16 sienų kupolu, restauruota 2012 m. išsaugant autentiškus freskų fragmentus, mozaikas ir ornamentus, siūlanti kvapą gniaužiančią Kutaisio panoramą ir Rioni upės slėnį, o vakarais specialiai apšviesta tampa mistiška miesto dominante.
- Gelati vienuolynas – UNESCO saugomas XII a. vienuolyno kompleksas, įkurtas karaliaus Dovydo IV Statytojo, garsėjantis unikaliais bizantiškais mozaikų fragmentais, freskomis ir ikonomis, komplekse veikia trys bažnyčios (Švč. Mergelės Marijos, Šv. Jurgio ir Šv. Nikolajaus), akademija (viduramžiais vadinta „antruoju Jeruzalės”), karališkoji koplyčia su Gruzijos valdovų kapavietėmis ir IX-XIX a. rankraščių biblioteka.
- Žaliasis turgus – spalvingas tradicinis turgus miesto centre, garsėjantis Imereti regiono produktais: vietiniais sūriais, prieskonių mišiniais, šviežiomis daržovėmis, vaisiais, tradiciniais saldumynais (churchela, tklapi), naminiu vynu ir unikaliu Imereti šafrano prieskoniu, čia galima paragauti tradicinių Imereti regiono patiekalų ir nusipirkti rankų darbo keramikos bei suvenyrų.
- Prometėjo urvas – vienas įspūdingiausių karstinių urvų Europoje su 1,8 km lankytojams pritaikytu maršrutu, įspūdingai apšviestomis salėmis, stalaktitais ir stalagmitais, požeminėmis upėmis bei ežerais, čia įrengta moderni apšvietimo sistema su spalvotais LED, valtimis galima plaukti požemine upe, o vasarą veikia vėsinimo sistema, padedanti išlaikyti pastovią +14°C temperatūrą.
- Sataplia rezervatas – unikalus gamtos rezervatas, kur galima pamatyti tikrų dinozaurų pėdsakų (70 mln. metų senumo), įspūdingą stalaktitų ir stalagmitų urvą, pasivaikščioti stikline apžvalgos aikštele virš kanjonų, aplankyti dinozaurų muziejų su interaktyviomis ekspozicijomis bei pasigrožėti Kolchų miškais iš paukščio skrydžio.
- Kutaisio botanikos sodas – 1912 m. įkurtas 111 hektarų sodas su daugiau nei 700 rūšių augalų, išsiskiriantis japoniškais sodais, rožynais, bambukų alėjomis, Viduržemio jūros augalų kolekcija, retų augalų oranžerija ir įspūdingu vaizdu į Rioni upės slėnį, čia veikia mokslinių tyrimų centras ir rengiamos edukacinės programos.
- Okros Chidi – istorinis „Aukso tiltas” per Rioni upę, pastatytas XIX a., jungiantis senąją ir naująją miesto dalis, išsiskiriantis neogotikine architektūra ir metalo ornamentais, populiari vieta pasivaikščiojimams ir fotografavimuisi, ypač gražus saulėlydžio metu, kai specialiai apšviestas.
- Kutaisio istorijos muziejus – turtingas muziejus su daugiau nei 150 000 eksponatų, apimančių laikotarpį nuo bronzos amžiaus iki šių dienų, čia saugomi unikalūs aukso dirbiniai iš Vani archeologinių kasinėjimų, bizantiškos ikonos, viduramžių rankraščiai, tradiciniai kostiumai ir etnografiniai rinkiniai.
- Dovydo Statytojo aikštė – centrinė miesto aikštė su įspūdingu fontanu, skulptūromis ir modernistine architektūra, apsupta restoranų, kavinių ir parduotuvių, savaitgaliais čia vyksta kultūriniai renginiai, koncertai ir tradicinės mugės, o vakarais tampa populiaria susitikimų vieta.
- Motsameta vienuolynas – XIII a. vienuolynas, dramatiškai iškilęs ant 100 m aukščio skardžio virš Rioni upės, garsėjantis dviejų kankinio brolio šventųjų relikvijomis, įspūdingomis freskomis ir panoraminiais vaizdais į upės slėnį, aplink vienuolyną išlikę gynybinės sienos ir bokštai.
- Vanis Kvabebi – unikalus VI-VIII a. uolose iškaltų vienuolynų kompleksas su išlikusiomis freskomis, celėmis ir koplyčiomis, buvęs svarbus dvasinis ir kultūrinis centras, siūlantis įspūdingus vaizdus į Rioni slėnį ir galimybę pamatyti autentišką viduramžių architektūrą.
- Geguti rūmai – XII a. karaliaus Jurgio III rezidencijos griuvėsiai, užimantys 2000 kv.m. plotą, išsiskiriantys unikaliu architektūriniu planu, mozaikų fragmentais ir ornamentais, čia vykdomi archeologiniai tyrimai ir restauravimo darbai, galima pamatyti karališkųjų rūmų gyvenimo rekonstrukcijas.
- Kolchų fontanas – įspūdinga modernistinė skulptūra-fontanas miesto centre, vaizduojanti senovės Kolchidos karalystės legendą apie aukso vilną, sukurta 1980 m., tapo vienu iš miesto simbolių, aplink fontaną įrengta poilsio zona su suoleliais ir apšvietimu, populiari susitikimų ir fotografavimosi vieta.
Ką Gruzija siūlo gurmanams?
- Chačiapuri – vienas garsiausių Gruzijos patiekalų su skirtingomis regioninėmis variacijomis:
- Adžaruli: valtės formos kepta duona su sūriu, sviestu ir žaliu kiaušiniu viduryje, valgoma maišant visus ingredientus karštą
- Imeruli: tradicinis apvalios formos, įdarytas specialiu Imereti regiono sūriu
- Megruli: dvigubo sūrio versija – sūris tiek viduje, tiek ant viršaus
- Penovani: sluoksniuotos tešlos versija
- Achma: sluoksniuota su sūriu, primenanti lazaniją Geriausiai dera su gruzinišku vynu ar matianiu (rauginto pieno gėrimas).
- Chinkalai – gruziniški koldūnai su specialia valgymo technika:
- Tradiciškai gaminami su jautiena ir kiauliena
- Populiarios variacijos: su ėriena, grybais, bulvėmis ar sūriu
- Valgomi rankomis, laikant už „kepurėlės”
- Pirmiausia atsargiai sukandamas kraštelis ir išgeriamas sultinys
- „Kepurėlė” paliekama lėkštėje nesuvalgyta
- Tradiciškai skaičiuojama kiek suvalgai (vyrai dažnai varžosi)
- Patiekiami su juodaisiais pipirais ir įvairiais padažais
- Mtsvadi – tradiciniai gruziniški šašlykai:
- Marinuoti specialiame prieskonių mišinyje su vynu
- Kepami ant vynmedžio šakų, suteikiančių ypatingą aromatą
- Populiariausi iš kiaulienos, ėrienos ar veršienos
- Patiekiami su granatų padažu (narsharab)
- Tradiciškai garnyrui naudojamos šviežios daržovės ir žalumynai
- Dažnai patiekiami su tkemali (slyvų padažas) arba adžika
- Lobio – troškintos pupelės tradiciniame moliniame puode:
- Gaminamos su specifinių gruziniškų prieskonių mišiniu
- Patiekiamos karštame moliniame puode
- Populiarios variacijos: raudonos ar baltos pupelės
- Gardinamos svogūnais, česnakais, kalendromis
- Dažnai patiekiamos su koriandrais ir mčadi (kukurūzų duona)
- Populiarus pasninko ir vegetariškas patiekalas
- Churchkhela – tradicinis gruziniškas saldumynas:
- Gaminamas iš sutirštintų vynuogių sulčių (badagi) ir riešutų
- Tradiciškai naudojami graikiniai riešutai, bet galima ir su lazdyno riešutais
- Procesas trunka kelias dienas: riešutai mirkomi, džiovinami, vėl mirkomi
- Turi ilgą galiojimo laiką, tradiciškai buvo karių maistas
- Skirtingos spalvos priklauso nuo vynuogių rūšies
- Labai maistingas, turtingas vitaminais ir mineralais
- Populiarus suvenyras turistams
- Sezoniniai skirtumai: rudenį šviežias ir minkštesnis, žiemą – kietesnis
Lankytinos vietos gamtos mėgėjams
- Kazbegi (Stepancminda) – legendinis kalnų regionas 157 km nuo Tbilisio su ikonine XIV a. Gergeti Trejybės bažnyčia (2170 m aukštyje) Kazbeko kalno (5047 m) fone, kur galima rinktis iš daugybės žygių trasų (nuo 3 val. iki kelių dienų), užsiimti alpinizmu, kalnų dviračių sportu, aplankyti istorinį Dariali tarpeklį, tradicines kalnų bendruomenes, o geriausi sezonai lankytis yra birželis-rugsėjis, kai sniego mažiau ir galima pasiekti net Gergeti ledyną ar Kazbeko bazinę stovyklą.
- Svaneti – UNESCO saugomas aukštikalnių regionas su VII-XIII a. statytu unikalių gynybinių bokštų tinklu, kur pagrindiniame mieste Mestioje veikia slidinėjimo kurortas, Svanų istorijos muziejus, o aukščiausiai Europoje esančiame nuolat gyvenamame Ušgulio kaime (2200 m) išlaikyta autentiška svanų kultūra, virtuvė ir tradicijos, siūlomi įspūdingi žygiai į Koruldi ežerus, Chalaadi ledyną ir Tetnuldi kalną, o regionas garsėja savo unikaliu mikroklimatu, tradiciniais amatais ir ypatinga virtuve.
- Borjomi – garsus mineralinio vandens kurortas su 61,000 ha ploto nacionaliniu parku, istoriniais Romanovų vasaros rūmais, nemokamomis mineralinio vandens versmėmis, ekologiniais takais (Plateaux, Green monastery, Mineral water), moderniais SPA centrais, siūlančiais gydomąsias procedūras, siauruoju geležinkeliu į kalnus, žiemos sporto galimybėmis Bakuriani kurorte, o parke galima rasti retas augalų ir gyvūnų rūšis, mėgautis kalnų upeliais ir kriokliais, bei tyrinėti istorines vietas.
- Martvili kanjonas – įspūdingas 2,4 km ilgio gamtos stebuklas Samegrelo regione su turkio spalvos vandeniu, kur siūlomas 30 min. plaukimas valtimis, maudynės natūraliuose baseinuose, krioklių apžiūra iš specialių apžvalgos aikštelių, netoliese esančio Okatse kanjono su 740 m ilgio pakabintu taku lankymas, vėsus mikroklimatas karštomis dienomis, tradiciniai Samegrelo regiono restoranai, senoviniai vienuolynai bei galimybė išbandyti vietinę virtuvę ir susipažinti su regiono kultūra, geriausias lankymo laikas – balandis-spalis.
- Vardzia – unikalus XIII a. uoloje iškaltas vienuolyno miestas pietų Gruzijoje, turintis 13 aukštų ir daugiau nei 600 patalpų, įskaitant bažnyčias, vyno rūsius, bibliotekas ir gyvenamąsias patalpas, išraižytas vulkaninėse Erušeti kalnų uolose, kur galima aplankyti išlikusias freskas, požeminius tunelius, tradicinę kepyklą, o kompleksas ypatingai įspūdingas pavasarį, kai aplinkui žydi laukinės tulpės ir migdolų medžiai.
- Tušeti nacionalinis parkas – vienas nuošaliausių ir autentiškiausių Gruzijos regionų, pasiekiamas tik vasarą per Abano perėją (2950 m), garsėjantis dramatiškais kalnų peizažais, senoviniais akmeniniais bokštais, tradicinėmis bendruomenėmis, unikalia architektūra, vietine virtuve bei galimybe pamatyti retus gyvūnus kaip Kaukazo taurus, lokius ir ernius, siūlantis daugybę žygių trasų ir jodinėjimo galimybių.
- Lagodekhi rezervatas – seniausias saugomas gamtinis rezervatas Gruzijoje, įsikūręs Didžiojo Kaukazo kalnų papėdėje, kur galima rasti unikalią biologinę įvairovę, įskaitant senuosius miškus, Juodojo ežero krioklį (didžiausias Gruzijoje), daugiau nei 150 paukščių rūšių, retus gyvūnus, o lankytojams siūlomi įvairaus sudėtingumo žygių maršrutai, stovyklavietės ir gamtos stebėjimo programos.
- Tobavorchi ežerai – nuostabi ežerų sistema Javakheti plokščiakalnyje, susidedanti iš trijų vulkaninės kilmės ežerų, apsuptų vulkaninių kalnų ir alpinių pievų, kur peri daugybė retų paukščių rūšių, galima stebėti flamingus migracijos metu, mėgautis terminiais šaltiniais, o žiemą užsiimti žiemos sporto šakomis, regionas taip pat garsėja armėnų bendruomenės kultūriniu paveldu.
- Kvirai uola ir krioklys – įspūdingas gamtos paminklas Racha regione su 75 metrų aukščio kriokliu ir unikalia uolos formacija, primenančia vartus, kur galima mėgautis žygiais, maudynėmis natūraliuose baseinuose, piknikais prie krioklių, o rudenį stebėti nuostabias spalvų transformacijas lapuočių miškuose.
- Kinchkha krioklys – vienas aukščiausių krioklių Gruzijoje (105 m), esantis Imereti regione, pasiekiamas per įspūdingą pėsčiųjų tiltą, siūlantis kvapą gniaužiančius vaizdus nuo specialiai įrengtų apžvalgos aikštelių, galimybę maudytis natūraliuose baseinuose ir mėgautis piknikais specialiai įrengtose zonose, ypač įspūdingas pavasarį per sniego tirpimą.
- Didysis Kaukazo kelias – legendinis karinis kelias, jungiantis Gruziją su Rusija, siūlantis vienus įspūdingiausių kalnų vaizdų pasaulyje, kur galima aplankyti Ananuri tvirtovę, Žalia slėnį, Kryžių perėją (2395 m), čiurlenančius krioklius ir tradicines kalnų bendruomenes, kelias ypač populiarus motociklininkų ir dviratininkų tarpe.
- Katskhi stulpas – 40 metrų aukščio natūralus akmens stulpas su vienuolynu viršūnėje, vadinamas „Gruzijos Meteora”, kur vis dar gyvena vienuoliai, o lankytojai gali apžiūrėti kompleksą iš apačios, mėgautis įspūdingais vaizdais ir aplankyti netoliese esančias tradicines vyno daryklas.
- Vašlovani nacionalinis parkas – unikalus pusiau dykuminis rezervatas rytų Gruzijoje, išsiskiriantis dramatiškais „badlands” tipo peizažais, pistacijų miškais, retomis gyvūnų rūšimis (įskaitant Kaukazo leopardus), kur galima užsiimti safariu, stebėti paukščius, tyrinėti senąsias piemenų trasas ir mėgautis žvaigždėtu dykumos dangumi naktį.
- Prometėjo urvas – vienas didžiausių urvų kompleksų Europoje, garsėjantis įspūdingomis stalaktitų ir stalagmitų formacijomis, požeminėmis upėmis ir ežerais, spalvotu LED apšvietimu, kur galima plaukti valtimis požeminiais vandenimis, mėgautis muzikos ir šviesos šou bei aplankyti netoliese esantį Sataplia rezervatą su dinozaurų pėdsakais.
Savaitgalio kelionė po Gruzija (2-3 dienos)
Tbilisis ir apylinkės:
- Diena 1: Tbilisio senamiestis:
- Ryte: Pradėkite nuo pasivaikščiojimo po istorinį Senamiestį, aplankant Sioni katedrą ir Anchiskhati baziliką
- Vidurdienį: Kelionė funikulieriumi į Narikala tvirtovę, iš kur atsiveria panoraminis miesto vaizdas
- Popietę: Abanotubani rajonas – legendinis pirčių kvartalas su sieros pirtimis (būtinai išbandykite tradicines procedūras)
- Vakare: Vakarienė Šardeni gatvėje, kur galima paragauti tradicinių gruziniškų patiekalų
- Diena 2: Mccheta:
- Ryte: Kelionė į Mcchetą (senovės sostinę, 20 km nuo Tbilisio)
- Vidurdienį: Svetitskhoveli katedros lankymas
- Popietę: Džvari vienuolyno, iškilusio ant kalno, aplankymas
- Vakare: Grįžimas į Tbilisį, vakarienė tradiciniame restorane su gruzinišku vynu
- Diena 3: Kachetija:
- Visa diena skirta vyno regionui
- Vyno degustacijos tradicinėse vyninėse
- Tradicinių vyno gamybos metodų su kvevri (molinėmis amforomis) pažinimas
- Gruziniškos virtuvės patiekalų ragavimas
Savaitės kelionė po Gruzija:
- 1-2 dienos: Tbilisis
-
1 Diena:
- Ryte: Senamiestis ir Narikala tvirtovė
- Popietę: Abanotubani rajonas ir sieros pirtys
- Vakare: Vakarienė senamiestyje
-
2 Diena:
- Ryte: Cminda Sameba katedra
- Vidurdienį: Rustaveli prospektas ir nacionalinis muziejus
- Popietę: Mtatsminda parkas
- Vakare: Dezerter bazaras ir vietinė virtuvė
-
- 3-4 dienos: Kachetija:
-
3 Diena:
- Ryte: Kelionė į Sighnaghi (meilės miestą)
- Vidurdienį: Bodbe vienuolyno lankymas
- Popietę: Vyno degustacija tradicinėje vyninėje
- Vakare: Nakvynė Sighnaghi
-
4 Diena:
- Ryte: Gruziniškos duonos kepimo pamoka
- Vidurdienį: Vietinių vyno gamintojų lankymas
- Popietę: Tradicinių gruziniškų patiekalų gaminimo pamoka
- Vakare: Grįžimas į Tbilisį
-
- 5 diena: Kazbegi:
- Ryte: Kelionė Gruzijos kariniu keliu
- Vidurdienį: Ananuri tvirtovės komplekso lankymas
- Popietę: Žygis iki Gergeti Trejybės bažnyčios
- Vakare: Nakvynė Stepancmindoje (Kazbegi)
- 6-7 dienos: Batumis:
-
6 Diena:
- Ryte: Kelionė į Batumį
- Vidurdienį: Batumio bulvaras ir botanikos sodas
- Popietę: Gondola kelias su miesto panorama
- Vakare: Vakarienė Piazza aikštėje
-
7 Diena:
- Ryte: Gonio tvirtovė
- Vidurdienį: Batumio akvariumas
- Popietę: Laisvas laikas paplūdimyje
- Vakare: Šokančių fontanų šou Ardagani ežere
-
Pagrindiniai renginiai Gruzijoje
- Tbilisoba: spalio mėn. – didžiausias Tbilisio miesto festivalis, švenčiantis gruzinišką kultūrą, vyną ir tradicijas. Senamiestis virsta didžiule švente su gatvės koncertais, tradiciniais šokiais, vyno degustacijomis, amatininkų mugėmis ir kulinariniais pasirodymais. Vyksta tradicinių gruziniškų patiekalų gaminimo demonstracijos, folkloro pasirodymai, o vakarais – dideli koncertai po atviru dangumi. Šventės metu galima pamatyti tradicinių amatų demonstracijas ir įsigyti unikalių suvenyrų.
- Rtveli: rugsėjo-spalio mėn. – tradicinis vynuogių derliaus nuėmimo festivalis Kachetijos regione. Tai ne tik darbo šventė, bet ir kultūrinis renginys, kur vietiniai ir turistai kartu dalyvauja vynuogių rinkime, tradiciniame vyno spaudime kvevri amforose, ragauja jauną vyną ir švenčia su tradicinėmis dainomis bei šokiais. Svečiai gali dalyvauti vyno gamybos procesuose ir išmokti tradicinių vyno gamybos metodų.
- Batumis Black Sea Jazz Festival: liepos mėn. – vienas prestižiškiausių džiazo festivalių regione, pritraukiantis pasaulinio lygio atlikėjus. Festivalis vyksta Batumio Piazza aikštėje ir kituose miesto venues, siūlo ne tik džiazo, bet ir fusion, elektroninės muzikos koncertus. Paraleliai vyksta gatvės muzikos pasirodymai, meno instaliacijos ir kultūriniai renginiai visame mieste.
- Art Gene: liepos mėn. – tradicinės gruzinų kultūros festivalis, skirtas išsaugoti ir populiarinti tradicinį gruzinų folklorą. Festivalio metu vyksta tradicinių dainų ir šokių pasirodymai, amatų dirbtuvės, tradicinių instrumentų koncertai. Ypatingas dėmesys skiriamas skirtingų Gruzijos regionų kultūriniam paveldui, pristatomi unikalūs kiekvieno regiono papročiai, dainos ir amatai.
- Tiflisi: gegužės mėn. – tarptautinis scenos menų festivalis Tbilisyje, apimantis teatrą, šokį ir muziką. Festivalis pritraukia menininkus iš viso pasaulio ir tampa platforma eksperimentiniams bei inovatyviems scenos menų projektams. Pasirodymai vyksta tiek tradicinėse teatro erdvėse, tiek neįprastose miesto vietose, įtraukiant žiūrovus į interaktyvius pasirodymus.
Praktiniai patarimai, kurie gali išgelbėti keliaujant po Gruziją
- Transportas: pagrindinis keliavimo būdas po Gruzija yra marshrutkas (mikroautobusai), kurie yra 2-5 kartus pigesni nei taksi, išvyksta kai prisipildo, sustoja bet kurioje vietoje maršrute, nors reikia priprasti prie vairuotojų mėgstamo greičio ir rizikingų manevrų, taip pat galima rinktis patogius, bet ribotų krypčių traukinius, taksi (būtina derėtis) mieste ar automobilių nuomą kalnuotose vietovėse.
- Pinigai: nors Gruzijos Laris (GEL) yra oficiali valiuta ir didmiesčiuose kortelės priimamos viešbučiuose bei didesniuose restoranuose, būtina turėti grynųjų (ypač smulkių) turguose, taksi, kaimo vietovėse, kalnų regionuose, mažose parduotuvėse ir restoranuose už didmiesčių ribų, o bankomatai lengvai randami visuose didesniuose miestuose.
- Kalba: gruzinų kalba yra valstybinė ir anglų kalba populiarėja tarp jaunimo, rusų kalba išlieka plačiausiai naudojama bendravimo priemonė, ypač regionuose, todėl verta išmokti pagrindinius gruziniškus žodžius: Gamarjoba (labas), Gmadlobt (ačiū), Nakhvamdis (viso gero), Didi madloba (labai ačiū), Ki/Ara (taip/ne).
- Supraturtka: gruzinų vaišingumas yra fundamentali kultūros dalis, kur niekada negalima atsisakyti vaišių ar tostų (tai rimtai įžeidžia šeimininkus), būtina išklausyti tamados (tostų meistro) vedamus tostus iki galo, nevalia pilti gėrimų sau pačiam, o tradicijos reikalauja ypatingos pagarbos vyresniems, sveikinimosi rankos paspaudimu ir dovanų šeimininkams.
- Apranga: lankant bažnyčias moterims būtina dėvėti skareles, ilgus sijonus ir uždengtus pečius, o vyrams – ilgas kelnes ir uždengtus pečius (daugelyje bažnyčių galima pasiskolinti reikiamą aprangą), kasdienė apranga didmiesčiuose europietiška, kaimuose konservatyvesnė, o kalnuose būtina turėti patogią, orui pritaikytą aprangą.
- Laikas: gruzinai gyvena pagal „Gruzijos laiką”, kur vėlavimas yra įprastas ir priimtinas (išskyrus verslo susitikimus), parduotuvės paprastai dirba 10:00-20:00, restoranai 12:00-23:00, muziejai dažnai uždari pirmadieniais, bankai dirba 10:00-17:30 darbo dienomis, o socialiniai susitikimai planuojami labai lanksčiai.
Gruzija – tai vieta, kur kiekvienas tostas skamba lyg eilėraštis, kiekvienas patiekalas pasakoja savo istoriją, o svečiai čia ne tik laukiami – jie iškart tampa šeima. Laikas čia neskuba, vynas teka kaip upė, o svetingumas – toks nuoširdus, kad jį norisi pasiimti namo. Ar tai tik gražus pasakojimas? Ateik, pamatyk ir paragauk – Gruzija apkabins tave šiltai, su plačia šypsena ir pilna vyno taure rankoje.
Jei ieškai dar daugiau vietų, kuriose verta keliauti ištisus metus, užsuk į šį straipsnį!