Austrija: Alpių šalis, kur muzika skamba kalnų viršūnėse

Austrija – tai valstybė, kur imperijos didybė susipina su Alpių paprastumu, o klasikinė muzika harmoningai susilieja su kalnų aidais. Baroko architektūra randa vietą šalia modernių pastatų, o aukštos kalnų viršūnės saugo žalias slėnių pievas. Nuo Vienos kavos namų iki Zalcburgo muzikos festivalių, nuo slidinėjimo kurortų iki ežerų regionų – Austrija stebina įvairove ir žavi kultūros gausa.

Pagrindinė informacija apie Austriją

  • Sostinė: Viena
  • Plotas: 83,871 km²
  • Gyventojai: ~9 mln. (2024 m.)
  • Valiuta: Euras (EUR)
  • Kalba: Vokiečių
  • Laiko zona: CET (GMT+1) / CEST (GMT+2)

Kada geriausia keliauti į Austriją?

Pavasaris (kovas-gegužė)

Šiuo metų laiku oras (10–20°C) yra maloniai šiltas, o žydintys sodai suteikia miestams gyvybės. Tai puikus metas keliauti po miestus ar leistis į žygius kalnuose, kai slėniuose jau žydi gėlės, o aukštumose dar galima pasimėgauti sniegu.

Vasara (birželis-rugpjūtis)

Šiltas oras (20-30°C), idealus laikas žygiams kalnuose ir ežerų malonumams. Tai taip pat muzikos festivalių laikas, įskaitant žymųjį Zalcburgo festivalį. Tačiau šiuo laikotarpiu turistų daugiausia, tad kainos – aukščiausios.

Ruduo (rugsėjis-lapkritis)

Ruduo Alpėse atneša spalvingus peizažus ir malonų vėsų orą (10–20°C). Tai vyno derliaus ir tradicinių festivalių metas. Lankytojų srautai sumažėja, todėl šį laikotarpį renkasi ramybės mėgėjai.

Žiema (gruodis-vasaris)

Žiemą temperatūra svyruoja nuo -5 iki 5°C, o Alpių kurortai tampa slidininkų rojumi. Romantiška atmosfera su kalėdinėmis mugėmis ir Vienos pokylių sezonu daro šį laiką ypatingą.

Pagrindiniai miestai ir regionai

Viena

Imperijos sostinė, muzikos, meno ir kultūros centras.

Lankytinos vietos:
  • Šėnbruno rūmai ir sodai – kadaise buvę Habsburgų vasaros rezidencija, Šėnbruno rūmai yra vienas svarbiausių Austrijos istorinių paminklų. Rūmų kompleksas apima daugiau nei 1,400 kambarių, įskaitant įspūdingą Didžiąją galeriją. Šalia esantys sodai – puikus vieta pasivaikščioti, o Gloriette terasa siūlo įspūdingus miesto vaizdus.
  • Šv. Stepono katedra – Vienos širdyje esanti gotikinė Šv. Stepono katedra (Stephansdom) yra ne tik religinis centras, bet ir miesto simbolis. Lankytojai gali pakilti į bokštą, iš kur atsiveria nuostabi Vienos panorama.
  • Hofburgo rūmų kompleksas – šis didingas kompleksas buvo Habsburgų dinastijos žiemos rezidencija. Čia įsikūręs Sisi muziejus, Austrijos nacionalinė biblioteka ir imperatoriški apartamentai, kurie leidžia pažvelgti į imperatorišką gyvenimą.
  • Belvederio rūmai – baroko šedevras, kuriame šiandien veikia meno muziejus, garsėjantis vienu žymiausių Gustavo Klimto paveikslų – „Bučiniu“. Sodai tarp Aukštutinio ir Žemutinio Belvederio rūmų puikiai tinka ramiems pasivaikščiojimams.
  • Muziejų kvartalas – Vienos kultūros širdis, kur modernus menas susitinka su klasika. Šiame komplekse rasite Leopold muziejų, Modernaus meno muziejų (MUMOK) ir kitus kultūrinius objektus.
  • Praterio pramogų parkas – Vienos pramogų parkas yra puiki vieta visai šeimai. Jo simbolis – senovinis „Wiener Riesenrad“ apžvalgos ratas, nuo kurio viršaus matosi visa Viena.
Zalcburgas

Mocarto gimtinė ir muzikos festivalis miestas.

Lankytinos vietos:
  • Hohensalzburg tvirtovė Viena iš geriausiai išlikusių viduramžių tvirtovių Europoje, įsikūrusi ant kalno virš Zalcburgo. Tvirtovė siūlo ne tik įdomų muziejų, bet ir kvapą gniaužiančius miesto bei aplinkinių kalnų vaizdus.
  • Mocarto gimtieji namai – Getreidegasse gatvėje esantys Mocarto namai yra muziejus, kuriame eksponuojami jo gyvenimą ir kūrybą atspindintys daiktai. Tai vieta, kur galima pajusti genijaus kūrybos pradžią.
  • Mirabelio rūmai ir sodai – Elegantiški Mirabelio rūmai garsėja savo puošniais sodais, kurie yra viena iš gražiausių Zalcburgo vietų. Sodai taip pat buvo filmuoti filme „Muzikos garsai“.
  • Getreidegasse prekybos gatvė – Siauros senamiesčio gatvės su žaviais istoriniais pastatais. Čia rasite unikalių parduotuvių, kavinių ir restoranų, o pati gatvė atrodo kaip istorijos muziejus po atviru dangumi.
  • Hellbrunn rūmai – renesanso stiliaus vasaros rezidencija, garsėjanti savo „vandens žaidimais“. Fontanai ir paslėpti purkštukai sukuria smagias pramogas, ypač vasarą.
Insbrukas

Tirolio sostinė, žiemos sporto ir Alpių kultūros centras.

Lankytinos vietos:
  • Aukso stogelis (Goldenes Dachl) – miesto simbolis – renesanso laikų pastatas su įspūdingu auksinių čerpių stogu. Šis pastatas buvo pastatytas švęsti Habsburgų dinastijos santuoką ir tapo svarbiu istoriniu objektu.
  • Olimpinis šuolių tramplinas – Bergisel tramplinas yra moderni sporto infrastruktūra, iš kurios atsiveria panoraminiai Insbruko vaizdai. Tai ne tik sporto vieta, bet ir architektūrinis šedevras.
  • Ambras pilis – istorinė renesanso pilis su įdomiais muziejiniais eksponatais, įskaitant šarvus, ginklus ir meno kolekcijas. Pilis įsikūrusi ant kalvos, iš kurios atsiveria nuostabūs vaizdai.
  • Senamiestis (Altstadt) – Insbruko senamiestis yra nedidelis, bet kupinas žavesio – su siauromis gatvelėmis, istorine architektūra ir jaukiomis kavinėmis. Tai puiki vieta ramiems pasivaikščiojimams.
  • Nordkette kalnų kelias – Vos kelios minutės nuo miesto centro ir jau esate kalnuose! Nordkette keltuvai nuveš jus į kvapą gniaužiančius aukštumų taškus, iš kur galėsite mėgautis nuostabiais Alpių vaizdais ir slidinėjimo trasomis.

Austrijos virtuvė

Austrijos virtuvė garsėja savo desertais, kava ir tradiciniais mėsos patiekalais.

Tradiciniai patiekalai:
  • Wiener Schnitzel: Austrijos nacionalinis patiekalas, saugomas įstatymo – tikrasis Wiener Schnitzel privalo būti gaminamas tik iš veršienos. Mėsa išmušama iki plonos juostos, pavoliojama miltuose, kiaušinyje ir džiūvėsėliuose, tada kepama svieste kol įgauna auksinę spalvą ir traškią plutelę. Tradiciškai patiekiamas su petražolėmis, citrina ir bulvių salotomis arba bulvių koše.
  • Apfelstrudel: tai plonas, tamprus tešlos lakštas, įdarytas obuoliais, razinomis, cinamonu ir džiūvėsėliais. Tešla ruošiama ypatingai plonai – tradiciškai sakoma, kad per ją turi matytis laikraščio tekstas. Obuolių įdaras derinamas su grietinėle arba vaniliniu padažu. Šis desertas tapo populiarus visame vokiškai kalbančiame regione.
  • Sachertorte: prabangus šokoladinis tortas, sukurtas 1832 metais Franz Sacher Vienos „Hotel Sacher” užsakymu. Tortas susideda iš dviejų šokoladinio biskvito sluoksnių su abrikosų džemu viduje, padengtas tamsiu šokolado glaistu. Jo receptas yra griežtai saugoma paslaptis, o originalus tortas ir šiandien kepamas tik „Hotel Sacher”.
  • Tafelspitz: lėtai virta jautienos uodegos dalis, patiekiama su įvairiomis daržovėmis, obuolių krienų padažu ir kepintomis bulvėmis. Šis patiekalas buvo imperatoriaus Pranciškaus Juozapo I mėgstamiausias valgis ir tapo Vienos virtuvės simboliu.
  • Kaiserschmarrn: purus, supjaustytas gabalėliais blynas, pabarstytas cukraus pudra ir patiekiamas su slyvų kompotu arba obuolių tyre. Pavadinimas kilęs nuo imperatoriaus Pranciškaus Juozapo I, kuris labai mėgo šį desertą. Blynas ruošiamas iš lengvos tešlos su išplaktais kiaušinių baltymais, kepamas ir plėšomas į gabalėlius.
  • Tiroler Gröstl: sotus kalnų regiono patiekalas, tradiciškai gaminamas iš vakarykščių likučių. Paskrudintų bulvių, svogūnų ir mėsos (dažniausiai kiaulienos) mišinys, pagardintas žolelėmis ir patiekiamas su keptu kiaušiniu ant viršaus. Tai populiarus slidinėtojų pusryčių pasirinkimas.
  • Mozartkugeln: šokoladiniai saldainiai, sukurti 1890 metais Zalcburge, Mocarto gimtajame mieste. Kiekvienas saldainis gaminamas rankomis iš pistacijų marcipano, nugos ir tamsaus šokolado. Originalūs Mozartkugeln iki šiol gaminami tik „Fürst” konditerijoje Zalcburge, nors panašių saldainių galima rasti visoje Austrijoje.

Kelionės maršrutų idėjos

Savaitgalio kelionė:
  • 1 diena: Vienos senamiestis ir rūmai
  • 2 diena: Muziejai ir kavos namai
Savaitės kelionė:
  • 1-2 dienos: Viena
  • 3-4 dienos: Zalcburgas
  • 5 diena: Halštatas
  • 6-7 dienos: Insbrukas ir Alpės

Austrijos gamta

  • Grossglockner – ne tik aukščiausias Austrijos kalnas (3,798 m), bet ir vienas įspūdingiausių Alpių regionų. Garsųjį Grossglockner High Alpine Road kelią suprojektavo Franz Wallack – tai inžinerijos šedevras su 36 posūkiais, kylančiais iki 2,504 metrų aukščio. Kelias atviras nuo gegužės iki spalio ir siūlo kvapą gniaužiančius vaizdus į ledynus, Alpių pievas ir kalnų viršūnes. Kaiser-Franz-Josefs-Höhe apžvalgos aikštelė suteikia nepamirštamą vaizdą į Pasterze ledyną – ilgiausią Rytų Alpėse.
  • Halštato ežeras ir miestelis – dažnai vadinamas „gražiausiu ežero miesteliu pasaulyje”. XVI amžiaus mediniai namai, atsispindintys krištoliniame ežero vandenyje, sukuria pasakišką vaizdą. Miestelis išgarsėjo dėl druskos kasyklų – „baltojo aukso”, kuris buvo kasamas čia dar nuo geležies amžiaus. Lankytojai gali aplankyti seniausias pasaulyje druskos kasyklas, pasikelti į „Skywalk” apžvalgos aikštelę, iš kurios atsiveria panoraminis vaizdas į miestelį ir Alpių kalnus.
  • Hohe Tauern nacionalinis parkas – didžiausias Centrinėje Europoje, užimantis 1,856 kvadratinių kilometrų plotą. Parke galima rasti daugiau nei 266 viršūnes, aukštesnes nei 3,000 metrų, 551 ežerą ir 342 ledynus. Čia gyvena įspūdinga Alpių fauna – kalnų ožiai, murmurai, ereliams ir barzdotieji grifai. Parke įrengta daugiau nei 1,200 kilometrų pažymėtų turistinių takų.
  • Vorarlbergo Alpės – labiausiai į vakarus nutolęs Austrijos regionas, garsėja modernios architektūros ir tradicijų deriniu. Šis regionas ypač populiarus tarp slidininkų – čia įsikūrę garsūs Lech-Zürs ir St. Anton kurortai. Vasarą regionas traukia žygių entuziastus, dviratininkus ir alpinistus. Bodeno ežeras siūlo vandens sporto galimybes ir vaizdingas pakrantes.
  • Salzkammergut ežerų regionas – 76 ežerų kraštas, įsiterpęs tarp kalnų. Kiekvienas ežeras turi savo charakterį: Wolfgangsee garsėja savo Šv. Volfgango bažnyčia ir garlaivių kelionėmis, Traunsee ežeras įspūdingas dėl jį supančių stačių uolų, o Attersee – didžiausias vien Austrijai priklausantis ežeras – žinomas dėl krištolinio vandens ir puikių buriavimo sąlygų. Regionas taip pat garsus savo kultūriniu paveldu – imperatoriškaisiais kurortais ir istorinėmis vilomis.

Praktiniai patarimai

  • Viešasis transportas: puikiai išvystytas ir punktualus
  • Kalba: vokiečių, turistiniuose regionuose – anglų
  • Atsiskaitymas: kortelės plačiai priimamos
  • Kalnų kelionės: būtina tinkama įranga ir draudimas
  • Darbo laikas: sekmadieniais daugelis parduotuvių uždarytos
  • Kavos kultūra: tradiciniai kavos namai – kultūros dalis

Pagrindiniai renginiai Austrijoje

  • Vienos pokylių sezonas: sausis-vasaris. Ypatingas laikotarpis, kai mieste vyksta daugiau nei 450 tradicinių balių. Svarbiausias jų – Vienos operos balius, vykstantis Valstybės operos rūmuose. Šie baliai – ne tik šokiai, bet ir svarbus socialinis reiškinys, kur laikomasi griežto etiketo: vyrai dėvi frakus, moterys – ilgas vakaro sukneles. Debiutantės tradiciškai atidarydamos balių dėvi baltas sukneles ir tiara. Šokama klasikinė Vienos valsas, polka ir kiti tradiciniai šokiai.
  • Zalcburgo festivalis: liepa-rugpjūtis. Vienas prestižiškiausių klasikinės muzikos ir operos festivalių pasaulyje. Jis vyksta Mocarto gimtajame mieste ir pritraukia geriausius pasaulio muzikantus, dirigentus ir operos solistus. Festivalio programoje – simfoniniai koncertai, operos, teatro spektakliai. Ypač įspūdingi pasirodymai po atviru dangumi, pavyzdžiui, „Jedermann” spektaklis katedros aikštėje.
  • Bregenzer Festspiele: liepa-rugpjūtis. Išsiskiria savo unikaliu plaukiojančiu amfiteatru Bodeno ežere. Kiekvienais metais čia statoma nauja opera su įspūdingomis dekoracijomis, kurios iškyla tiesiai iš ežero vandens. Scena matoma 7000 žiūrovų, o natūralus ežero fonas ir kalnų panorama sukuria nepakartojamą atmosferą. Festivalis taip pat garsėja savo modernių operų pastatymais ir orkestro koncertais.
  • Kalėdinės mugės: lapkritis-gruodis. Ypatinga tradicija. Vienos Rathausplatz aikštėje įsikurianti Christkindlmarkt yra didžiausia ir populiariausia, su daugiau nei 150 prekystalių. Čia galima rasti tradicinius rankų darbo kalėdinius papuošimus, kepamus meduolius, karštą punšą ir glühwein (karštą vyną). Kiekvienas didesnis Austrijos miestas turi savo kalėdinę mugę su unikaliomis tradicijomis ir specializacija.
  • Vienos Naujųjų metų koncertas: sausio 1 d. Metų koncertas yra prestižiškiausias klasikinės muzikos renginys pasaulyje, transliuojamas į daugiau nei 90 šalių. Vienos filharmonijos orkestras Musikverein Auksinėje salėje atlieka Štrauso šeimos ir kitų Austrijos kompozitorių kūrinius. Bilietai į koncertą yra tokie paklausūs, kad vyksta loterija dėl teisės juos įsigyti. Koncertas tradiciškai baigiamas „Mėlynojo Dunojaus valsu” ir „Radetzky maršu”, kurį publika palydi plojimais.

Austrija – tai šalis, kur istorija ir modernumas sukuria tobulą harmoniją. Ar ieškote kultūrinių patirčių didmiesčiuose, ar nuotykių Alpių kalnuose, ar tiesiog norite mėgautis kavos namų atmosfera – čia rasite viską. Nuo imperijos palikimo iki šiuolaikinės meno scenos, nuo aukštų kalnų viršūnių iki jaukių slėnių – Austrija žavi savo kontrastais ir nepakartojama atmosfera.