Vokietija: Europos širdis, kur susipina tradicijos ir inovacijos

Vokietija – modernus Berlynas su istoriniais paminklais čia dera su Bavarijos Alpių kalnais ir Juodojo miško slėniais, o viduramžių pilys puikiai įsilieja į šiuolaikinės pramonės peizažą. Vokietija kviečia atrasti jos turtingą kultūrą, mėgautis alaus tradicijomis ir patirti vokišką precizišką svetingumą.

Pagrindinė informacija apie Vokietiją

  • Sostinė: Berlynas
  • Plotas: 357,022 km²
  • Gyventojai: ~83,2 milijono (2024 m.)
  • Valiuta: Euras (EUR)
  • Kalba: Vokiečių
  • Laiko zona: Vidurio Europos laikas (CET, GMT+1), vasarą – CEST (GMT+2)

Kada geriausia keliauti į Vokietiją?

Pavasaris (kovas-gegužė)

Gamta bunda, o turistų dar ne tiek, kad užliptų ant tavo kojų. Temperatūra – kaip lietuviška vasara, nuo 8 iki 17 °C. Puikus metas pasivaikščiojimams ir nuotykiams be spūsčių.

Vasara (birželis-rugpjūtis)

Šilta (20-25 °C), žmonių daug, bet jei nori į Oktoberfest – geriau dabar nei lapkritį. Miestų festivaliai ir kalnų grožybės laukia.

Ruduo (rugsėjis-lapkritis)

Ypač gražus metas Juodajame miške ir vyno regionuose. Temperatūra 7-18 °C, spalvinga gamta ir tradiciniai festivaliai.

Žiema (gruodis-vasaris)

Šalta (-2 iki +4 °C), bet tie kalėdiniai turgūs – tikra šventė akims ir skrandžiui! Planuok vizitą slidinėjimo kurorte, jei nori greičio ir sniego.

Pagrindiniai miestai ir regionai

Berlynas

Vokietijos sostinė. Čia istorija, menas ir techno muzika vakarėliai susilieja į vieną naktį, kurią atsiminsi (arba ne).

Lankytinos vietos:
  • Brandenburgo vartai – ne tik populiari turistų fotografavimosi vieta, bet ir gilus istorinis simbolis. Pastatyti 1791 m., jie matė Napoleono įžengimą, nacių paradus, buvo izoliuoti Berlyno sienos ir tapo Vokietijos susivienijimo simboliu 1989 m. 26 metrų aukščio vartus puošia įspūdinga Quadriga – keturių žirgų traukiamas vežimas su pergalės deive.
  • Reichstagas – Vokietijos parlamento pastatas, kurio istorija atspindi dramatišką šalies praeitį. Po 1933 m. gaisro ir Antrojo pasaulinio karo sugriuvimo, pastatas buvo atstatytas ir modernizuotas architekto Norman Foster. Stiklinis kupolas simbolizuoja politinį skaidrumą, o spiralinis takelis jame leidžia lankytojams pakilti ir stebėti parlamentą iš viršaus bei grožėtis miesto panorama.
  • East Side Gallery 1.3 km ilgio Berlyno sienos dalis, paversta atviru meno galerija. Po sienos griuvimo 1989 m., 118 menininkų iš 21 šalies sukūrė čia muralinius piešinius, įskaitant garsųjį „Brolišką bučinį” tarp Brežnevo ir Honeckerio. Tai didžiausia pasaulyje atvira galerija ir gyvas istorijos paminklas.
  • Muziejų sala – unikalus kultūrinis kompleksas, susidedantis iš penkių muziejų: Pergamo, Bode, Senojo, Naujojo ir Senovės Rytų. Kiekvienas muziejus turi savo specializaciją – nuo senovės Egipto ir Artimųjų Rytų artefaktų iki XIX a. meno. Ypač įspūdingas Pergamo altorius ir Ištaros vartai Pergamo muziejuje.
  • Checkpoint Charlie – buvo pagrindinis kontrolės punktas tarp Rytų ir Vakarų Berlyno Šaltojo karo metais. Šiandien čia veikia muziejus, pasakojantis apie dramatiškus pabėgimus iš Rytų Berlyno ir įtampą tarp Rytų ir Vakarų. Nors dabartinė būdelė yra replika, vieta išlieka galingu Šaltojo karo simboliu
  • Potsdamer Platz – iš karo griuvėsių ir apleistos „mirties juostos” tarp Rytų ir Vakarų Berlyno tapo moderniu miesto centru. Čia įsikūrę aukščiausi Berlyno dangoraižiai, Sony centras, prekybos centrai ir pramogų kompleksai. Aikštė taip pat garsėja Berlyno kino festivaliu (Berlinale) ir įspūdinga architektūra.
Miunchenas

Bavarijos sostinė – tradicijos, alaus sodo kvapai ir BMW greičio magija.

Nepraleiskite:
  • Marienplatz – miesto širdis su garsiuoju Glockenspiel laikrodžiu naujojoje rotušėje. Šis įspūdingas mechaninis laikrodis kasdien rodo du skirtingus spektaklius: viršutinėje dalyje – hercogo Wilhelmo V vestuvių šventę, apatinėje – tradicinį statinių šokį (Schäfflertanz). 43 varpai ir 32 gyvenimiško dydžio figūros sukuria unikalų reginį, pritraukiantį šimtus žiūrovų. Spektaklis trunka apie 12 minučių
  • Allianz Arena – vienas moderniausių futbolo stadionų pasaulyje, talpinantis 75,000 žiūrovų. Jo išskirtinis bruožas – 2,874 pripučiamos ETFE plastiko pagalvės, kurios gali būti apšviestos įvairiomis spalvomis. Kai žaidžia „Bayern Munich”, stadionas šviečia raudonai, o per Vokietijos rinktinės rungtynes – baltai. Stadiono architektūra sukuria įspūdį, kad pastatas „kvėpuoja”.
  • BMW muziejus dėl savo dubenės formos vadinamas „BMW dubeniu”, pristato ne tik automobilių ir motociklų evoliuciją, bet ir brendą formavusias inovacijas. Muziejuje galima pamatyti istorinius modelius, konceptualius automobilius ir technologines naujoves. Šalia esantis BMW Welt demonstruoja naujausius modelius ir leidžia išbandyti interaktyvias ekspozicijas.
  • Englischer Garten – didžiulis 375 hektarų žaliasis plotas miesto centre. Parke yra kelios alaus sodybos, japoniškas arbatos namelis, dirbtiniai upeliai ir netgi banglentininkų zona Eisbach upėje. Čia galima pamatyti vietinius, praktikuojančius banglentininkų sportą miesto centre – unikalus reginys Europoje.
  • Oktoberfest šventė – didžiausias liaudies festivalis pasaulyje, pritraukiantis apie 6 milijonus lankytojų. Be tradicinių alaus palapinių, kuriose telpa iki 10,000 žmonių, čia veikia daugybė atrakcionų, vyksta paradai su tradiciniais kostiumais (dirndl ir lederhosen), groja tradicinė bavarų muzika. Festivalio teritorijoje įsikuria 14 didelių ir 21 maža palapinė.
  • Residenz rūmai – didžiausi miesto rūmai Vokietijoje, vystęsi nuo 1385 metų. Juose galima pamatyti dešimt kiemų ir įspūdingą architektūros stilių įvairovę nuo renesanso iki klasicizmo. Ypač vertingas Antiquarium – ilgiausias renesanso stiliaus kambarys į šiaurę nuo Alpių, ir rūmų teatro teatras Cuvilliés – rokoko architektūros šedevras. Rūmų lobynas (Schatzkammer) saugo karūnavimo regalijas ir unikalias juvelyrinių dirbinių kolekcijas.
Niurnbergas ir Niurburgringas

Automobilių sporto ir istorijos derinys, kur automobiliai gauna krikštą, vairuotojai išbando ribas, o žiūrovai gauna daugiau adrenalino nei dvigubas espresso.

Lankytinos vietos:
  • Niurburgringas legendinė lenktynių trasa ir viena garsiausių pasaulyje. Ši trasa garsėja sudėtingais posūkiais ir pavojingomis atkarpomis, todėl laikoma tikru išbandymu tiek automobiliams, tiek vairuotojams.
  • Nordschleife – niurburgringo trasa, 20,8 km ilgio ir 73 posūkiai, kurią lenktynininkai praminė „Žaliuoju pragaru“, tai yra viena ilgiausių pasaulyje, besidriekianti daugiau nei 20 kilometrų per Eifelio kalnus. Tai – ne tik lenktynių vieta, bet ir atvira visiems entuziastams, norintiems patirti vairavimo jaudulį. Unikalus trasos bruožas – ji atvira visuomenei. Už mokestį bet kas gali išbandyti savo automobilį šioje legendinėje trasoje, nors tai reikalauja ypatingų įgūdžių ir atsargumo.
  • BMW Experience centras šalia trasos veikia vairavimo mokykla, kurioje gali išbandyti naujausius BMW modelius. Kas žino, gal po to norėsi vieną parsivežti namo?
  • Porsche muziejus Štutgarte architektūrinis šedevras, kuriame eksponuojama daugiau nei 80 automobilių. Muziejus ne tik pristato Porsche istoriją nuo 1948 m., bet ir rodo, kaip keitėsi automobilių pramonė. Ypatingi eksponatai – pirmasis Porsche 356 ir legendinis 911 modelis.
  • Niurnbergo senamiestis – išsiskiria puikiai išsilaikiusia viduramžių architektūra. Miesto įžymybės – Šv. Lauryno bažnyčia, Pagrindinė turgaus aikštė su „Gražiuoju fontanu” ir garsioji Kalėdų mugė. Senamiesčio gynybinė siena su bokštais ir vartais yra viena geriausiai išsilaikiusių Europoje.
  • Kaizerio pilis – nuo XI amžiaus buvo Šventosios Romos imperijos valdovų rezidencija. Kompleksą sudaro keli pastatai, įskaitant Pagrindinio palociaus bokštą (Palas), Imperatoriškąją koplyčią ir gilų šulinį. Nuo pilies atsiveria panoraminis vaizdas į raudonų čerpių stogais nusėtą senamiestį. Pilyje veikia muziejus, pristatantis jos istoriją ir imperatorių gyvenimą.

Ką siūlo Vokietija gurmanams?

Vokietijos virtuvė – tai regionų įvairovė ir tradicijų puoselėjimas.

Tradiciniai patiekalai:
  • Bratwurst: neatsiejama vokiškos virtuvės dalis. Kiekvienas regionas didžiuojasi savo unikalia receptūra: Niurnbergo bratvurstai yra maži ir prieskoningi, Tiuringijos – ilgesni ir aštrūs, o Bavarijos – stambūs ir švelnaus skonio. Tradiciškai jos patiekiamos su garstyčiomis, raugintais kopūstais ir bulvių koše arba bandelėje kaip užkandis.
  • Schnitzel: ypač „Wiener Schnitzel”, yra plonai išmuštas veršienos kepsnys, apvoliojamas miltuose, kiaušinyje ir džiūvėsėliuose. Kepamas svieste iki auksinės spalvos. Patiekiamas su citrina ir bulvių salotomis arba bulvių koše. Nors originalus receptas yra su veršiena, dažnai gaminamas ir iš kiaulienos (tada vadinamas „Schnitzel Wiener Art”).
  • Sauerkraut: fermentuoti kopūstai, kurie ne tik skanus garnyras, bet ir puikus probiotikų šaltinis. Gaminami smulkiai supjausčius kopūstus ir fermentuojant juos su druska. Dažnai patiekiami prie dešrelių, kepsnių ar kaip karštų patiekalų garnyras. Kiekviena šeimininkė turi savo receptą su skirtingais prieskoniais.
  • Bretzel: tradicinė kepyklos prekė, ypač populiari Bavarijoje. Jos išskirtinė forma ir tamsiai ruda, blizgi plutelė gaunama prieš kepimą pamerkiant į natrio šarmo tirpalą. Viršus pabarstomas stambiais druskos kristalais. Dažnai valgoma kaip užkandis prie alaus.
  • Spätzle: minkšti, namų gamybos makaronai iš kiaušinių tešlos, ypač populiarūs pietų Vokietijoje. Jie gali būti patiekiami kaip garnyras arba kaip atskiras patiekalas, dažnai su sūriu (Käsespätzle) ir skrudintais svogūnais. Kiekviena šeimininkė didžiuojasi savo Spätzle gaminimo technika.
  • Schwarzwälder Kirschtorte: šokoladinis biskvitas su vyšniomis, plakta grietinėle ir vyšnių brendžiu. Tortas sudarytas iš kelių sluoksnių, papuoštas šokolado drožlėmis ir vyšniomis. Tradiciškai gaminamas Juodojo miško regione, bet populiarus visoje šalyje.
  • Apfelstrudel: plonas, traškus sluoksniuotos tešlos pyragas su obuolių, razinų ir cinamono įdaru. Nors kilęs iš Austrijos, tapo neatsiejama vokiškos virtuvės dalimi. Tradiciškai patiekiamas šiltas su vanilinio padažo ir plaktos grietinėlės. Dažnai valgomas kaip desertas po pietų arba prie popietinės kavos.

Kelionės maršrutų idėjos

Savaitgalio kelionė:
  • 1 diena: Berlynas – istoriniai paminklai ir muziejai
  • 2 diena: Potsdamas ir Sans Souci rūmai
Savaitės kelionė:
  • 1-2 dienos: Berlynas
  • 3 diena: Niurburgringas ir apylinkės
  • 4 diena: Reino slėnis ir pilys
  • 5 diena: Miunchenas
  • 6-7 dienos: Bavarijos Alpės

Vokietijos gamta

  • Juodasis miškas – vienas žymiausių Vokietijos regionų, garsėjantis tankiais spygliuočių miškais ir tradiciniais kaimeliais. Čia įsikūrę garsūs kurortai kaip Baden-Badenas, kur lankytojai mėgaujasi terminiais vandenimis ir SPA procedūromis. Regionas taip pat žinomas dėl gegučių laikrodžių gamybos tradicijos, žygių takų ir žiemos sporto galimybių. Garsus Feldbergo kalnas yra aukščiausias regione.
  • Bavarijos Alpės – siūlo geriausias slidinėjimo galimybes Vokietijoje. Garmisch-Partenkirchenas, olympinis miestas, yra pagrindinis regiono kurortas su Zugšpicės kalnu (2962 m) – aukščiausiu Vokietijos tašku. Vasarą kalnai pilni žygeivių ir kalnų dviratininkų. Regione gausu tradicinių Bavarijos kaimelių su autentiška architektūra ir kultūra.
  • Reino slėnis – UNESCO pasaulio paveldo objektas. Slėnį puošia daugiau nei 40 viduramžių pilių, įspūdingos vynuogynų terasos ir legendomis apipinta Lorelėjos uola. Upės slėnyje išsidėstę žavingi miesteliai su puikiai išlikusia viduramžių architektūra. Čia gaminami garsieji Reino vynai, o kruizai Reino upe leidžia pamatyti visą šį grožį iš vandens.
  • Riugeno sala – didžiausia Vokietijos sala, garsėjanti baltais smėlio paplūdimiais ir kreidiniais skardžiais. Kurortuose kaip Binz ar Sellin išlikę elegantišką kurortinę architektūrą reprezentuojantys „Bäderarchitektur” pastatai. Jasmund nacionaliniame parke galima pamatyti įspūdingus Königsstuhl kreidinius skardžius. Sala puikiai tinka dviračių turizmui ir vandens sportui.
  • Berchtesgadeno nacionalinis parkas – Bavarijos Alpėse išsiskiria dramatiškais kalnų peizažais ir krištolinio skaidrumo Königssee ežeru. Parko simbolis – Watzmann kalnas (2713 m), trečias pagal aukštį Vokietijoje. Čia galima rasti retas Alpių augalų ir gyvūnų rūšis. Ypatingas parko objektas – Šv. Baltramiejaus bažnyčia ant Königssee ežero pusiasalio, pasiekiama tik elektriniais laivais.

Praktiniai patarimai

  • Viešasis transportas: puikiai išvystyta Deutsche Bahn sistema
  • Kalba: daugelis kalba angliškai, ypač miestuose
  • Atsiskaitymas: dažnai priimami tik grynieji, turėkite eurų
  • WiFi: ne visur prieinamas, verta turėti mobilųjį internetą
  • Vanduo: saugus gerti iš čiaupo
  • Transportas: puiki autobanų sistema, bet laikykitės greičio limitų

Pagrindiniai renginiai Vokietijoje

  • Oktoberfest: rugsėjo-spalio mėn. – didžiausias alaus festivalis. Nors vadinamas „spalio švente”, prasideda rugsėjo viduryje ir trunka 16-18 dienų. Miunchene vykstančiame festivalyje dalyvauja tik 6 tradicinės Miuncheno daryklos. Šventė prasideda tradicine eisena ir mero atliekamu pirmosios statinės atsidarymu, ištariant „O’zapft is!” (Atidaryta!). Be alaus, festivalyje gausu tradicinių valgių, tautinių kostiumų (dirndl ir lederhosen), atrakcionų ir muzikos.
  • Berlyno kino festivalis: vasario mėn. Vienas prestižiškiausių kino festivalių pasaulyje. Pagrindinis apdovanojimas – Auksinė meška. Festivalis išsiskiria tuo, kad yra labai atviras publikai – bilietų gali įsigyti visi norintys, ne tik kino profesionalai. Kasmet rodoma apie 400 filmų, o festivalį aplanko daugiau nei 500,000 žiūrovų.
  • Kalėdinės mugės: lapkričio-gruodžio mėn. Vyksta visoje Vokietijoje. Kiekvienas miestas turi savo unikalią mugę, bet garsiausios yra Niurnbergo Christkindlesmarkt ir Dresdeno Striezelmarkt. Čia galima rasti tradicinių rankdarbių, kalėdinių papuošimų, karšto vyno (Glühwein) ir kepamų skanėstų. Mugės prasideda prieš adventą ir trunka iki Kalėdų.
  • 24h Niurburgringas: gegužės-birželio mėn. 24 valandų Niurburgringo lenktynės yra vienos seniausių ir prestižiškiausių ištvermės lenktynių pasaulyje. Lenktynėse dalyvauja profesionalūs lenktynininkai ir mėgėjai, važiuojantys legendine Nordschleife trasa. Renginys pritraukia šimtus tūkstančių žiūrovų, kurie įsikuria aplink trasą su palapinėmis visam savaitgaliui.
  • Unity Day: spalio 3 d. – mini 1990 m. įvykusį Rytų ir Vakarų Vokietijos susivienijimą. Šventė kasmet vyksta skirtinguose miestuose, kuriuose organizuojami koncertai, paradai ir oficialūs renginiai. Berlynas šią dieną ypač švenčia prie Brandenburgo vartų, kur vyksta didžiulė miesto šventė su koncertais ir fejerverkais.

Vokietija – šalis, kur kiekvienas regionas turi savo unikalų charakterį ir istoriją. Vieta, kur galima patirti aukščiausios klasės automobilių sportą Niurburgringe, pasinerti į viduramžių atmosferą Reino slėnyje ar mėgautis vakarėliais ir modernaus meno galerijom Berlyne. Aplankyk, nes kitaip išsinuomavęs „BMW“ autobane taip ir neparodysi, ką sugebi.

Jei ieškai dar daugiau vietų, kuriose verta keliauti ištisus metus, užsuk į šį straipsnį!