Tailandas: Šypsenų šalis, kur susitinka tradicijos ir egzotika

Tailandas – tikras Pietryčių Azijos perlas, viliojantis spalvingais kontrastais: nuo auksu tviskančių šventyklų iki turkio mėlynumo paplūdimių, nuo modernių dangoraižių Bankoke iki ramių kalnų kaimelių šiaurėje. Šioje šalyje svetingumas ir šypsenos yra gyvenimo dalis, o turtinga kultūra, egzotiška virtuvė ir įspūdinga gamta sukuria tikrai nepakartojamą kelionės patirtį.

Pagrindinė informacija apie Tailandą

  • Sostinė: Bankokas
  • Plotas: 513,120 km²
  • Gyventojai: ~70 mln. (2024 m.)
  • Valiuta: Tailando batas (THB)
  • Kalba: Tajų
  • Laiko zona: ICT (GMT+7)

Kada keliauti į Tailandą?

Sausasis sezonas (lapkritis–vasaris)

Tai geriausias metas aplankyti Tailandą. Oras maloniai šiltas (20–30 °C), lietaus beveik nėra. Idealus laikas tyrinėti miestus, šventyklas ar tiesiog mėgautis paplūdimiais. Turistų daugiausia, kainos taip pat aukščiausios.

Karštasis sezonas (kovas–gegužė)

Temperatūra kyla iki 30–35 °C (kartais dar daugiau). Puikus metas mėgautis vandens pramogomis, o balandį švenčiama Songkran – tradicinė Tailando Naujųjų metų šventė. Turistų mažiau, kainos šiek tiek mažesnės.

Lietingasis sezonas (birželis–spalis)

Lietūs būna trumpi ir dažnai prognozuojami, o gamta – pati žaliausia. Temperatūra išlieka šilta (25–32 °C). Tai ramesnis metas kelionėms, su mažesnėmis kainomis ir mažiau turistų, tačiau kai kurios salos gali būti sunkiau pasiekiamos.

Pagrindiniai miestai ir regionai

Bankokas

Dinamiška Tailando sostinė, kur modernumas dera su tradicijomis.

Lankytinos vietos:
  • Didysis rūmų kompleksas ir Smaragdo Budos šventykla – didysis rūmų kompleksas, įkurtas 1782 metais, yra Tailando monarchijos simbolis ir architektūrinis šedevras. Komplekse esanti Smaragdo Budos šventykla (Wat Phra Kaew) saugo garsiausią Tailando religinę relikviją – iš žaliojo jaspio išdrožtą Budos statulą. Kompleksą puošia auksuoti stupai, spalvingos mozaikos, mitologinės būtybės ir tradiciniai tailandietiški ornamentai. Architektūroje atsispindi tailandiečių, kinų ir europiečių įtakos.
  • Wat Arun (Aušros šventykla) – iškilusi Čao Prajos upės krante, Wat Arun yra viena įspūdingiausių Bankoko šventyklų. Jos 82 metrų aukščio centrinis prana (bokštas) dekoruotas porceliano ir keramikos mozaikomis, kurios ypač gražiai žvilga saulėlydžio metu. Šventyklos architektūra remiasi khmerų stiliumi, o jos terasos simbolizuoja kelionę į nirvaną. Šventykla gavo savo pavadinimą nuo induistų saulės dievo Arunos.
  • Chatuchak savaitgalio turgus – didžiausias pasaulyje savaitgalio turgus, užimantis 27 akrų plotą ir turintis daugiau nei 15,000 prekystalių. Čia galima rasti viską: nuo tradicinių amatų dirbinių, antikvarinių daiktų, drabužių iki gyvūnų, maisto ir augalų. Turgus suskirstytas į 27 sekcijas ir yra puiki vieta pažinti vietinę kultūrą bei prekybos tradicijas.
  • Plaukiojantys turgūs – Bankoko prekybos forma, kur prekiautojai pardavinėja šviežius vaisius, daržoves, maistą ir kitus produktus tiesiai iš valčių. Nors didžiausi plaukiojantys turgūs dabar yra už miesto ribų (Damnoen Saduak, Amphawa), jie išlieka unikaliu kultūriniu reiškiniu, atspindinčiu senąjį Bankoko gyvenimo būdą, kai pagrindinės transporto arterijos buvo kanalai.
  • Khao San Road – gatvė tapo tarptautinių keliautojų centru, garsėjanti pigiais viešbučiais, barais, restoranais ir suvenyrų parduotuvėmis. Čia susilieja Rytų ir Vakarų kultūros, galima paragauti tradicinio tailandietiško maisto, stebėti gatves muzikantų pasirodymus ir mėgautis gyva naktinio gyvenimo atmosfera. Gatvė yra tapusi savotišku kultūriniu fenomenu, atspindinčiu šiuolaikinį Bankoką.
  • Chinatown – seniausių Bankoko rajonų, įkurtas 1782 metais. Yaowarat Road ir aplinkinės gatvelės garsėja autentiška kinų virtuve, aukso parduotuvėmis, tradicinės medicinos krautuvėlėmis ir šventyklomis. Ypač gyvas rajons tampa vakare, kai atsidaro daugybė gatvės maisto prekystalių, siūlančių garsiuosius jūros gėrybes, kiniškas sriubas ir egzotiškus desertas. Čia puikiai išsilaikę tradiciniai kinų architektūros elementai ir kultūrinės tradicijos.
Čiang Majus

Šiaurės Tailando kultūros sostinė, garsėjanti šventyklomis ir kalnų ramybe.

Verta aplankyti:
  • Doi Suthep šventykla tai ne tik šventykla, o tikras kalno perlas, žibantis Tailando saulėje! Oficialiai vadinama Wat Phra That Doi Suthep, ji stūkso maždaug 1000 metrų virš jūros lygio ir į ją veda 309 laiptų serpantinas, kurį saugo legendiniai nagai (ne, ne tie nagai, o mitologinės būtybės!). Ši šventykla pastatyta dar 1383 metais, o jos širdis – auksinė čedi (stupa), kurioje, kaip manoma, slepiasi Budos relikvija. Ir, žinoma, legenda apie baltą dramblį čia svarbi – jis „nusprendė“, kur šventykla turėtų stovėti, sutrimitavęs ir elegantiškai nukritęs ant kalno. Drama ir šventumas viename
  • Senamiesčio šventyklos – Lanna karalystės architektūros pamokos po atviru dangumi. Pavyzdžiui, Wat Chedi Luang, kadaise buvęs aukščiausias Lanna statinys, dabar traukia smalsuolius savo didybe. Wat Phra Singh saugo garsųjį Phra Singh Budos atvaizdą ir spindi nuostabiais medžio raižiniais. O Wat Chiang Man, seniausia miesto šventykla, yra tiesiog laiko mašina – ji pastatyta 1296 metais kartu su pačiu miestu ir garsėja dviem šventomis Budos statulomis – kristaline ir marmurine
  • Nakties turgus ir Nakties bazaras – vieta, kur Tailando kultūra ir prekybos aistra susilieja į vieną šurmulio jūrą. Čiang Majaus nakties bazaras išsitiesia per kelias gatves ir siūlo viską: nuo tradicinių amatų dirbinių iki skaniausių vietinių užkandžių. Nepamirškite paragauti khao soi – kokosų pieno kario sriubos su makaronais, kurią galima vadinti vietiniu Michelin’o žvaigždės verta patiekalu. Sekmadienio nakties turgus Ratchadamnoen gatvėje – dar vienas šaunus reikalas, ypač jei mėgstate autentiškus rankų darbo dirbinius.
  • Dramblio prieglobsčio centrai – šie mieli ir išdidūs gyvūnai čia gauna tai, ko nusipelno – ramybę ir rūpestį. Tokie centrai kaip Elephant Nature Park rodo, kaip galima suderinti turizmą ir gyvūnų gerovę. Lankytojai gali stebėti dramblius jų natūralioje aplinkoje, o ne ant balnų, ir sužinoti daug įdomių dalykų apie šių didingų gyvūnų apsaugą. Čia nėra „atrakcija“ – tai pamoka, kaip gerbti gamtą
  • Kalnų gentys ir jų kaimeliai – Tailando kultūrinė mozaika. Tokios gentys kaip Karen, Hmong, Akha ar Lahu išlaikė savo tradicijas, kurios tiesiog traukia akį. Pavyzdžiui, Karen moterys garsėja savo ilgakakle tradicija, o Hmong genties rankdarbiai – tikras spalvų sprogimas! Šiandien daugelis genčių prisitaikė prie modernybės, bet jų šventės, amatai ir unikalus gyvenimo būdas išlieka gyvas Tailando paveldas.
Puketas

Didžiausia Tailando sala, žinoma dėl paplūdimių ir aktyvaus naktinio gyvenimo.

Lankytinos vietos:
  • Phi Phi salos – šis salų archipelagas yra vienas gražiausių Tailande, garsėjantis krištoliniu vandeniu ir įspūdingais kalkakmenio skardžiais. Phi Phi Leh saloje yra garsioji Maya įlanka, kur buvo filmuojamas filmas „Paplūdimys“. Phi Phi Don sala siūlo puikias nardymo ir snorkeling galimybes, spalvingus koralų rifus ir turtingą povandeninį pasaulį. Salos išsiskiria balto smėlio paplūdimiais, palmių giraitėmis ir turkio spalvos vandeniu.
  • Phang Nga įlanka su žymiąja James Bond sala – Ko Tapu, geriau žinoma kaip James Bond sala, išgarsėjo po filmo „Žmogus su auksiniu pistoletu“. Ši 20 metrų aukščio uoliena iškilusi iš smaragdinio vandens yra tapusi Tailando turizmo simboliu. Visa Phang Nga įlanka žavi mangrovių miškeliais, požeminėmis olų sistemomis ir daugybe mažų salų. Turistai gali tyrinėti įlanką tradicinėmis ilgosiomis valtimis, vadinamomis longtail.
  • Didysis Buda – 46 metrų aukščio balto marmuro Budos statula įsikūrusi ant Nakkerd kalvos ir matoma iš daugelio Puketo vietų. Statula ne tik yra svarbus religinis simbolis, bet ir siūlo kvapą gniaužiančius vaizdus į Puketo salą, Chalong įlanką ir Andamanų jūrą. Komplekse taip pat yra budistų šventykla ir meditacijos centras.
  • Patong paplūdimys – garsiausias ir gyviausias Puketo paplūdimys, garsėjantis 3 kilometrų ilgio balto smėlio pakrante ir aktyvia paplūdimio kultūra. Dieną čia galima užsiimti vandens sportu, plaukioti bananais ar parasparniu, o vakare paplūdimys virsta gyvu naktiniu gyvenimu su daugybe barų, restoranų ir pramogų. Bangung Road, einanti lygiagrečiai paplūdimiui, yra pagrindinė prekybos ir pramogų arterija.
  • Senasis Puketo miestas – senamiestis atspindi turtingą salos istoriją ir sino-portugališką paveldą iš alavo kasyklų klestėjimo laikų. XIX amžiaus pastatai, vadinami „shophouse”, derina kinų ir europiečių architektūros elementus. Thalang Road ir Romanee Street išsiskiria spalvingais fasadais, tradicinėmis parduotuvėlėmis ir jaukiomis kavinėmis. Sekmadienio naktinis turgus Thalang Road pritraukia daug lankytojų, norinčių paragauti vietinio maisto ir įsigyti rankdarbių.

Ką gali pasiūlyti Tailandas gurmanams?

Tailando virtuvė – skonio pojūčių šventė, kur susitinka aštrūs, saldūs, rūgštūs ir sūrūs skoniai.

Tradiciniai patiekalai:
  • Pad Thai: vienas populiariausių Tailando patiekalų pasaulyje. Jis gaminamas kepant plačius ryžių makaronus karštoje keptuvėje su kiaušiniu, svogūnų laiškais, pupelių daigais ir žemės riešutais. Padažas ruošiamas derinant žuvies padažą, tamarindo pastą, palmių cukrų ir laimo sultis, sukuriant tobulą saldžių, rūgščių ir sūrių skonių harmoniją.
  • Tom Yum Goong: aromatingas viralo šedevras. Sriubos pagrindą sudaro citrinžolė, galangalas, kaffiro lime lapai ir čili. Šie ingredientai suteikia stiprų aromatą ir charakteringą aštrų-rūgštų skonį. Krevetės verdamos pačioje pabaigoje, kad išliktų sultingos ir švelnios.
  • Green Curry: išsiskiria sodriai žalia spalva, kurią suteikia šviežios žaliosios čili paprikos, bazilikas ir kalendra. Kokosų pienas subalansuoja aštrumą ir sukuria kremišką tekstūrą. Tradiciškai šis karis gaminamas su tailandietiškomis baklažanais, bambuko ūgliais ir šviežiu baziliku.
  • Som Tam: energijos suteikiantis patiekalas, kuriame derinami penki pagrindiniai skoniai: saldus, rūgštus, sūrus, aštrus ir kartus. Žalia papaja sutrinama specialioje medinėje grūstuvėje kartu su česnakais, čili, žaliosiomis pupelėmis, pomidorais ir žemės riešutais. Padažas ruošiamas iš žuvies padažo, laimo sulčių ir palmių cukraus.
  • Mango sticky rice: klasikinis Tailando desertas. Lipnūs ryžiai verdami garų vonelėje su kokosų pienu ir cukrumi, kol tampa minkšti ir kvapnūs. Patiekiami su prinokusiais mango vaisiais ir užpilami šiltu kokosų padažu. Viršų puošia skrudinti sezamo sėklų arba mung pupelių trupiniai.
  • Massaman Curry: švelnesnis už kitus Tailando karius. Jame naudojami žemės riešutai, cinamonas, kardamonas ir gvazdikėliai, suteikiantys patiekalui Artimųjų Rytų prieskonių atspalvį. Dažniausiai gaminamas su bulvėmis ir jautiena, verdant lėtai kokosų piene, kol mėsa tampa labai minkšta.

Maršrutų idėjos

Savaitgalio kelionė:
  • 1 diena: Bankokas – Didysis rūmų kompleksas ir Wat Arun
  • 2 diena: Plaukiojantys turgūs ir Chinatown
Dviejų savaičių kelionė:
  • 1–3 dienos: Bankokas
  • 4–6 dienos: Čiang Majus
  • 7–10 dienos: Puketas ir aplinkinės salos
  • 11–14 dienos: Koh Samui arba Krabi

Gamta ir kultūra

  • Khao Yai nacionalinis parkas: seniausias Tailando nacionalinis parkas, įkurtas 1962 metais. Šis UNESCO pasaulio paveldo objektas išsiskiria neįtikėtina biologine įvairove – čia galima pamatyti Azijos dramblių, gibbonų beždžionių, įvairių roplių ir daugiau nei 300 paukščių rūšių. Parke taip pat yra keletas įspūdingų krioklių, tarp jų 80 metrų aukščio Haew Narok ir populiarusis Haew Suwat krioklis, išgarsėjęs filme „Paplūdimys”.
  • Ayutthaya: kadaise buvo viena didžiausių ir turtingiausių pasaulio miestų. XIV-XVIII amžiais ji buvo Siamo karalystės sostinė, kol 1767 metais ją sugriovė birmiečiai. Šiandien lankytojai gali apžiūrėti įspūdingus šventyklų kompleksus, Budos statulas ir didingus rūmų griuvėsius. Ypač įspūdinga Wat Mahathat šventykla, kur galima pamatyti garsųjį Budos veidą, įaugusį į medžio šaknis.
  • Sukhothai istorinis parkas: XIII amžiaus Sukhothai karalystės sostinės liekanos. Šis UNESCO objektas žymi laikotarpį, kai buvo sukurta tai šventyklų architektūra, tradicinė Tailando kultūra ir net tailandietiškas raidynas. Parke išlikę 193 archeologiniai objektai, įskaitant įspūdingą Wat Si Chum šventyklą su milžiniška sėdinčio Budos statula.
  • Koh Phi Phi salos: tapo pasauline turistų traukos vieta dėl savo neįtikėtino grožio. Maya įlanka, kur buvo filmuotas „Paplūdimys”, yra viena fotografuojamiausių vietų Tailande. Salos siūlo puikias nardymo ir snorkeling galimybes, galima pamatyti spalvingus koralų rifus ir egzotiškas žuvis.
  • Railay paplūdimys: nors techniškai yra žemyninėje dalyje, pasiekiamas tik valtimi dėl jį supančių stačių klinčių uolų. Šios uolos pritraukia laipiojimo entuziastus iš viso pasaulio – čia yra daugiau nei 700 pažymėtų laipiojimo maršrutų. Be to, paplūdimys garsėja krištolo skaidrumo vandeniu ir smulkiu baltu smėliu.
  • Ang Thong jūrų nacionalinis parkas: apima 42 salas Siamo įlankoje. Parkas garsėja savo dramatiškais klinčių uolų kraštovaizdžiais, paslėptomis lagūnomis ir koralų rifais. Viena įspūdingiausių vietų yra Emerald Lake – druskingo vandens ežeras, apsuptas stačių uolų, primenantis natūralų amfiteatrą.

Paprasti praktiniai patarimai, kurie gali išgelbėti keliaujant po Tailandą

  • Transportas: miestuose – tuk-tukai, tarp miestų – autobusai ar traukiniai
  • Apranga: šventykloms reikia uždengti pečius ir kelius
  • Vanduo: gerkite tik buteliuose pilstytą vandenį
  • Derėjimasis: įprasta praktika turguose ir su tuk-tuk vairuotojais
  • Pagarba: Tailande labai gerbiami karališkoji šeima ir budizmas
  • Saugumas: saugokitės kišenvagių turistų gausiai lankomuose rajonuose

Pagrindiniai renginiai

  • Songkran: yra tradicinis Tailando Naujųjų metų šventimas, trunkantis tris dienas (13-15 balandžio). Tai didžiausias ir linksmiausias metų festivalis, kai visa šalis virsta milžinišku vandens mūšiu. Tradiciškai šis paprotys kilo iš pagarbaus vandens užpylimo ant Budos statulų ir vyresnių šeimos narių rankų – tai simbolizuoja apsivalymą ir palaiminimą naujiems metams. Šiandien festivalis virtęs masine vandens švente, kur žmonės gatvėse laisto vieni kitus vandeniu, naudodami vandens pistoletus, kibirus ir žarnas.
  • Loy Krathong: vienas gražiausių Tailando festivalių. Jo metu žmonės leidžia į vandenį mažus plaustelius (krathong), pagamintus iš bananų lapų ir papuoštus gėlėmis, smilkalais ir žvakėmis. Šie plausteliai simbolizuoja pagarbą vandens dvasiai ir kartu su jais žmonės „paleidžia” savo rūpesčius, pyktį ir neigiamas emocijas. Vakarais vandens telkiniai nušvinta tūkstančiais plaukiojančių žvakių šviesos.
  • Yi Peng: švenčiamas Čiang Majaus regione, yra ypatingas tuo, kad tūkstančiai šviesių popieriaus žibintų (khom loi) paleidžiami į naktinį dangų. Šis vaizdas sukuria magišką atmosferą – dangus tampa nusėtas šviečiančiais taškais, tarsi žvaigždėmis. Tikima, kad paleidžiant žibintą, paleidi ir savo rūpesčius, o su juo kylantys troškimai išsipildys.
  • Vegetarų festivalis Pukete: dar vadinamas „Nine Emperor Gods Festival”, yra devynių dienų šventė, kurios metu dalyviai laikosi griežtos vegetariškos dietos ir atlieka įvairius ritualinius veiksmus. Festivalio metu galima pamatyti ekstremaliuosius ritualus, kai dalyviai vaikšto per žarijas ar praduria savo kūną aštriais daiktais, tikėdami dievų apsauga.
  • Rocket festivalis: gegužė. Unikalus Šiaurės Rytų Tailando festivalis, kurio metu vietinės bendruomenės gamina ir leidžia namų gamybos raketas, siekiančias daugiau nei 100 metrų aukštį. Šis senovinis ritualas skirtas prašyti lietaus būsimam ryžių derliui. Festivalio metu vyksta raketų grožio ir aukščio varžybos, lydimos tradicinių šokių ir muzikos.
  • Pilnaties vakarėliai Koh Phangane: kiekvieną mėnesį, pilnaties naktį, Haad Rin paplūdimys prisipildo tūkstančių šokėjų iš viso pasaulio. Vakarėlis prasideda saulėlydžiu ir tęsiasi iki kitos dienos ryto, su skirtingomis muzikos zonomis, UV dekoracijomis ir energinga atmosfera. Nors tai nėra tradicinis Tailando festivalis, jis tapo neatsiejama šiuolaikinės Tailando kultūros dalimi.

Tailandas – šalis, kur kiekvienas gali rasti savo rojų: nuo budistinių šventyklų ir kultūros paveldų iki balto smėlio paplūdimių, nuo kvapą gniaužiančios gatvės virtuvės iki modernių prekybos centrų. Čia svetingumas ir nuolat šypsantys vietiniai garantuoja nepamirštamą kelionę, kupiną įspūdžių ir egzotikos.

Sužinok kaip sutaupyti planuojant kelionę!